KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Öğrenci eyleminde olay: 1 kişi gözaltında
Öğrenci eyleminde olay: 1 kişi gözaltında
Güncel
22 Aralık 2012 Cumartesi 14:58
  • 15745
  • 11

Öğrenci eyleminde olay: 1 kişi gözaltında

KOÜ’deki öğrencilerin üzerindeki soruşturmaların geri çekilmesi için yürümek isteyen eğitimcilere polis izin vermeyince arbede yaşandı ve olayda 1 kişi gözaltına alındı

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)`nde okuyan 130`un üzerinde öğrenci hakkında açılan soruşturmaları eleştiren ve geri çekilmesini isteyen Eğitim-Sen, yürüyerek ve basın açıklaması yaparak durumu protesto etmek istedi. Ancak polis engeline takılan Eğitim-Sen`liler, emniyet görevlilerinin kurduğu barikat nedeniyle kısa süreli arbede yaşadı. Olayda KOÜ öğrencisi Hüseyin Cemre Yılmaz, gözaltına alındı.


BARİKAT KURULDU

Belediye işhanı önünde bir araya gelen Eğitim Sen`liler`e KOÜ Öğrenci Kolektifi`nden de destek geldi. KOÜ`deki öğrenciler hakkında açılan soruşturmaların ve davaların geri çekilmesini isteyen eğitimciler, Sabri Yalım Parkı`na yürüyerek basın açıklaması yapmak istedi. Ancak buna emniyet görevlileri izin vermeyince çevik kuvvet tarafından önlerine barikat kuruldu.


İKNA ETMEYE ÇALIŞTI

Barikatın açılmasını ve yürümeyi isteyen eğitimciler adına emniyet görevlilerini ikna etmek için uzun süre konuşan Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan kararlarından vazgeçmeyeceklerini açıkladı. Polis barikatının açılmaması üzerine yürümeye devam eden grup ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı. Yaşanan arbedede KOÜ öğrencisi Hüseyin Cemre Yılmaz, gözaltına alındı.


SORUŞTURMA GERİ ÇEKİLSİN
Arbede sonrası barikatın açılmaması üzerine Veysel Kaplan açıklamasını barikat önünde gerçekleştirdi. Kaplan, öğrenciler üzerindeki soruşturmaların geri çekilmesini isterken KOÜ yönetimini eleştirdi. Kaplan, “KOÜ`de kolluk kuvvetleri ve özel güvenlikçiler üniversitenin asli bileşenleri haline getirildi. Üniversitenin özgür, bilimsel ve demokratik bir işleyişle hizmet etmesi gerekir”  dedi. 


ÖĞRENCİYİ GERİ İSTEDİLER
Açıklamanın ardından polis barikatını kınayan Veysel Kaplan, gözaltına alınan öğrencinin serbest bırakılmasını istedi. Bu isteği üzerine Yılmaz, Kaplan ve sendika yöneticileriyle birlikte emniyet görevlilerince hastaneye kontrole götürüldü. Daha sonrasında ise geriye kalan grup sloganlar atarak olay yerinden ayrıldı. 

 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ