KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Öğrenciler bilgisayarına kavuşuyor
Öğrenciler bilgisayarına kavuşuyor
Güncel
28 Aralık 2009 Pazartesi 16:08
  • 1928
  • 17

Öğrenciler bilgisayarına kavuşuyor

Büyükşehir Belediyesi’nin 6. sınıf öğrencilerine vaat ettiği bilgisayarların dağıtımı bugün başlıyor. Törene, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu bizzat, Başbakan Tayyip Erdoğan telekonferansla katılacak

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, çocuklara verdiği sözü yerine getiriyor. Büyükşehir Belediyesi ile Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü`nün beraber yürüttükleri proje kapsamında tüm ilköğretim 6. sınıf öğrencileri, yeni yıla bilgisayarlarıyla girecek. Bugün il genelindeki 26.587 öğrenciye, bilgisayarı dağıtılmaya başlanacak. Proje her yıl 6. sınıflara bilgisayar verilmesiyle devam edecek. 5 yıl sonunda yaklaşık 130 bin öğrencinin bilgisayar sahibi olması hedefleniyor.
 

ÇOCUKLARIN İHTİYACI
Eğitim odaklı projenin çıkış noktası genç öğrencilerin ihtiyaçları oldu. Bilgi çağında öğrencilerin; çağı yakalamak, yeteneklerini keşfetmek, yaratıcılıklarını geliştirmek, ödevlerini yapmak ve araştırmak için en önemli ihtiyacı olan bilgisayarlar, belediyenin de önceliklerinden biri oldu.
 

HEDEF DAHİLER YETİŞTİRMEK
Projenin uzun vadedeki hedefi, ülkemize dahiler yetiştirmek ve geleceğin dahilerinin bukünkü ihtiyaçlarını gidermek. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaelili öğrencilerle ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Kocaelimizde pırıl pırıl, zehir gibi gençler yetişiyor. Bill Gates gibi bir bilişim dehası olmak için bir eksikleri yok. Bilgisayarları da olunca, bu potansiyel daha kolay gün yüzüne çıkacak.”
 

DAĞITIM YARIN BAŞLIYOR
Bilgisayarların dağıtımı bugün başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu`nun bizzat, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın telekonferansla katılacağı törenle, dağıtımın ilk etabı gerçekleşmiş olacak. Yapılacak töreni takiben 1 aylık bir süre içinde, Kocaelili 6. sınıf öğrencilerinin tamamı bilgisayarlarına kavuşmuş olacak.
 

E-ÖĞRENME DÖNEMİ
Bu yıl 26 bin 587 öğrenciye verilecek olan bilgisayarlar, e-öğrenme modelini destekleyen uygulamalar sayesinde öğrenmeyi eğlenceli hale getiriyor. Magic Desktop arayüzündeki eğlenceli uygulamalar hem eğitiyor hem de bilgisayarın kullanımını kolaylaştırıyor. Bu arayüzdeki oyunlar, eğitimler, ses kaydedici ve e-posta yazımı sayesinde bilgisayarlar, çocukların kullanımına yönelik bir uygulama da sunuyor. Kocaelili çocuklar, bilgisayarlarını bu yıldan itibaren, okullarında aktif olarak kullanmaya başlayacak.
 

BAŞKANDAN MEKTUP
Çocukların bilgisayarlarının kutusundan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından yazılmış bir de mektup çıkıyor. Başkan mektubunda hem çocuklara öğüt veriyor, hem de projenin hedeflerinden bahsediyor. Başkan Karaosmanoğlu, “Ben de bir öğretmenim. Kitap defter kokusunu severim. Tebeşir tozunu bilirim. Biz bu yeni kurulan dünyada Kocaeli`den öncüler, yöneticiler, mühendisler olsun istiyoruz. O öncüler, o yöneticiler sizsiniz. Size gereken araç da bilgisayar. Kocaeli bunu size armağan ediyor” diyor.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ