KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Öğrenciler bilgisayarlarına kavuştu
Öğrenciler bilgisayarlarına kavuştu
Güncel
23 Aralık 2011 Cuma 15:13
  • 3199
  • 12

Öğrenciler bilgisayarlarına kavuştu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 26 bin 828 adet dizüstü bilgisayarı dağıttı. Milli eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Bilim, Sanayi be Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, minik öğrencilere bilgisayarlarını takdim etti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin ilköğretim 6. sınıf öğrencilerine armağan ettiği dizüstü bilgisayarları öğrencilere dağıttı. Uluslararası Fuar Merkezi`ne gerçekleşen dağıtım töreninde 26 bin 828 öğrenci bilgisayarlarına kavuştu. Kocaeli`nin tüm ilçelerinden katılan öğrencilerin heyecanla bekledikleri bilgisayarları Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün dağıttı. Dağıtım töreni öncesi öğrenciler tiyatro gösterimi ve canlı müzikle coştu.
 

3 YILDA 80 BİN
2009 yılına başlayan proje kapsamında 3 yılda 80 bin dizüstü bilgisayar dağıtılmış oldu. Büyükşehir 5 yılda 130 bin bilgisayar dağıtmayı hedefliyor. Törene; Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, ilçe milli eğitim müdürleri, ilçe belediye başkanları, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Gazeteci-yazar Abbas Güçlü çok sayıda öğrenci katıldı.


VİZYON PROJESİ
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, bilgisayarlarının tanıtımının yapıldığı slayt gösterisi sırasında örnek bilgisayarı yakından inceleme fırsatı buldu. Programın açılış konuşmasını öğrenciler adına Kartepe Kubilay  İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencisi Sevilay Rumeysa Keskin yaptı. Minik Sevilay, başkan Karaosmanoğlu`na teşekkür etti. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Emeğimiz asla boşa çıkmayacak, bizleri mahcup etmeyeceksiniz. Çocuklarımızı çok daha güzel bir gelecek bekliyor. Çocuklarımız bilgisayar istiyordu, bu bir vizyon projesi olarak şekillendi.
 

BİLİŞİM BAŞKENTİ
Bilişim sektörüne yatırım yaparak bu alanda ilk olma özelliğine kavuştuk. Gece gündüz durmadan çalışıyoruz. Kocaeli Türkiye`nin sanayi başkenti. Yeni hedefimiz Kocaeli`nin bilişim başkenti ünvanını da kazanmasıdır. 2009 yılında 26 bin, 2020 yılında 27 bin bugüne yaklaşık 27 bin bilgisayarı da öğrencilerimize dağıtıyoruz.
Başarı tesadüf değildir, çalışmanın ürünü. Gençlerimize önem veriyoruz. Amacımız özgüveni yüksek, adımlarını yere sağlam basabilen, kendine güvenen öncü kuşaklar yetiştirmektir”
 

HEDİYE TAKDİM EDİLDİ
Vali Ercan Topaca, “Sanayinin ihtiyaç duyduğu eğitimli elemanının yetişmesinde bu önemli adım. Bilgisayarlar hayırlı olsun” diye konuştu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Yıldızı parlayan Türkiye`nin mimarları sizler olacaksınız. Proje için emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum”  dedi. Daha sonra bakan Dinçer`e alfabenin ilk sayfalarının albümleştirilmiş hali hediye edildi. Hediyesini aldıktan sonra öğrencilere hitap eden bakan Dinçer şunları söyledi:
 

SÜREKLİ YENİLENMELİYİZ
“3 yılda 80 bin bilgisayar dağıtmanın anlamı ve önemi büyüktür. Bir çocuğun bilgisayarla buluşmasında önünde ne büyük bir pencere açıldığını çocuklar iyi bilir. Çocuklarımızın gerisine düşmemek için kendimizi sürekli yenilemeliyiz. Bilgisayar dağıtmak gelecek ufukların önünü açıyor. Artık biz çocuklarımızdan bir şey öğreniyoruz. Fatih Projesi Türkiye`deki en önemli değişimdir. Her sınıfta akıllı paneller olacak. Önümüzdeki şubat ayında 17 ilde okullarımızda akıllı tahtaları dağıtıp, tablet bilgisayarları dağıtacağız.
 

KOCAELİ PİLOT İL
Kocaeli ilimizde Fatih Projesi`ni uygulayacağımız illerden. Mimar Sinan Lisesi, Şehit Özcan Anadolu, Gölcük Anadolu Lisesi ve Gebze İmam Hatip Anadolu lisesinde pilot uygulamaya başlıyoruz. Dağıtılan bilgisayarlarla Kocaeli`de okuyan öğrencilerin yüzde 35`ine tekabül ediyor. Cumhuriyet tarihiden iktidarımıza kadar Kocaeli`de 6 bin derslik yapılmıştı. Biz şuana kadar 6 bin derslik yaptık. fatih projesi kapsamında bilgisayarlarımızı 9`uncu sınıflara dağıtacağız ve ders malzemeleri de bilgisayarların içinde olacak” dedi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ