KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Öğrencilere ulaşım bedava olsun
Öğrencilere ulaşım bedava olsun
Güncel
26 Ekim 2009 Pazartesi 13:25
  • 1059
  • 5

Öğrencilere ulaşım bedava olsun

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, öğrenci ve muhtarlardan toplu taşımada ücret alınmamasını öngören kanun teklifi verdi.

Meclis Başkanlığı`na sunulan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunda değişiklik” öngören kanun teklifinin gerekçesinde, tüm gelişmiş ülkelerde eğitim öğretim görenlere, sosyal devlet ve eğitime katkı anlamında büyük kolaylıklar sağlandığına dikkat çekildi.

Türkiye`de ilköğretim ve lisede eğitim öğretim gören öğrencilerin birçoğunun servis ihtiyacının doğduğuna dikkat çekilen teklifte, “Okul servislerini, ekonomik durumları müsait olmadığı için kullanamayan çok sayıdaki öğrencimiz ise toplu taşıma araçlarını kullanmaktadır. Bu yüzden aileler ve öğrencilerimiz hem ekonomik hem de sosyal anlamda sıkıntı yaşamaktadırlar” denildi. Öğrencilerin yanı sıra kısıtlı imkan ve maddi gelirleriyle hizmet vermeye çalışan muhtarların da ulaşım sorunlarının had safhada olduğuna dikkat çekilen teklifte, muhtarlara yaptıkları kamu görevinde ulaşımda katkı sağlanması gerektiği belirtildi.

Teklifte, ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri ile muhtarlardan toplu taşımada ücret alınmaması ve öğrencilerin ülkenin her yerinde toplu taşım araçlarını öğrenci kimlik kartıyla ücretsiz kullanmaları öngörüldü. Teklife göre, belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmeler, toplu taşım hizmetlerinde öğrenci kimlik kartı ve muhtar kimlik kartı sahiplerinden ücret talep etmeyecek. Öğrenci kimlik kartları, Türkiye'deki tüm belediyelerde geçerli olacak. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ