KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Öğrencilere uygulamalı ‘DOMUZ GRİBİ’ eğitimi
Öğrencilere uygulamalı ‘DOMUZ GRİBİ’ eğitimi
Güncel
10 Kasım 2009 Salı 14:43
  • 977
  • 0

Öğrencilere uygulamalı ‘DOMUZ GRİBİ’ eğitimi

Büyükşehir Belediyesi, ilköğretim öğrencilerine domuz gribinden korunma yollarını uygulamalı olarak anlatıyor. Öğrenciler, dağıtılan maske ve eldivenleri eğitim boyunca çıkarmıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi halk sağlığını koruyucu çalışmalarına devam ediyor. Ölümlere de yol açan domuz gribi nedeniyle bir dizi tedbir alan Büyükşehir, eğitimlerle de vatandaşları hastalığa karşı bilinçlendirme çalışmaları uyguluyor. Daha önce belediye toplu taşıma araçlarını ve camileri ilaçlayan, okullara antibakteriyel sabun dağıtan, belediye sağlık çalışanlarını aşılayan Büyükşehir şimdi de ilköğretim okulu öğrencilerine domuz gribi hakkında eğitim veriyor. Amaç hem öğrencileri bilgilendirmek hem de örnek uygulamalarla korunma yollarını özendirmek.
 

KARATEPE KÖYÜ`NDE
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından verilen eğitimler Kartepe`ye bağlı Karatepe Köyü`nde sürdü. Karatepe Köyü İlköğretim Okulu`ndaki eğitime öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Öğretmenlerin de eşlik ettiği eğitimde öğrencilere domuz gribinin nasıl insandan insana bulaşabildiği anlatıldı. Hastalıktan korunma yollarının da anlatıldığı eğitimde öğrencilere uygulamalı olarak hijyen kuralları öğretildi. Sık sık sorular soran öğrenciler verilen bilgilerin çok faydalı olduğunu belirtti.
 

MASKE VE ELDİVEN
Eğitimlerde maske ve eldiven kullanımını özendirmek için öğrencilere eldiven ve maske dağıtıldı. Öğrenciler eğitimin büyük bir kısmını maske ve eldivenle dinledi. Karatepe İlköğretim Okulu Müdürü Abdurrahman Alkan, Büyükşehir Belediyesi`nin verdiği eğitimin önemli olduğunu belirterek “Domuz gribine karşı okul bünyesinde de öğretmenler aracılığıyla öğrencilerimizi bilgilendirmeye çalışıyorduk. Büyükşehir Belediyesi`nin verdiği eğitimler çocuklarımızın bu hastalığı daha iyi öğrenmesini sağladı. Dağıtılan eldiven ve maskeleri çocuklar eğitimden sonra da çıkarmadı. Bu da gösteriyor ki eğitim amacına ulaşmış” dedi.
 

BİLGİLER ÇOK YARARLI
Karatepe İlköğretim Okulu öğrencilerinden Sümeyye Aslan eğitimlerde H1N1 virüsü hakkında bilmediklerini öğrendiğini, temizlik kurallarına uyarak ve dengeli beslenerek bu hastalığın kendisini etkilemeyeceğini ifade etti. Enes Hakan ise “Verilen bilgiler bizim için çok yararlı oldu. Ellerimizin temizliğinin çok önemli, gereken yerlerde maske ve eldiven takmamızın şart olduğunu öğrendik. Bundan sonra temizliğe daha fazla dikkat edip maske ve eldiven kullanacağım” dedi. 8. sınıf öğrencilerinden Betül Kılıç da “Öğrendiğimiz bilgileri ailemize de aktaracağız” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ