KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Öğretmen geçim derdinde
Öğretmen geçim derdinde
Güncel
08 Kasım 2009 Pazar 12:15
  • 716
  • 0

Öğretmen geçim derdinde

Türk Eğitim-Sen’in öğretmenlerle ilgili anket sonuçlarına göre, "Öğretmenlerin yüzde 75.1’i aylık gelirinin harcamalarını karşılamaya yetmediğini belirtirken, yüzde 67.8’i ise son bir yıl içinde banka kredisi çektiğini" ifade etti.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türk Eğitim-Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 3 bin 65 öğretmene anket düzenledi.

Anket sonuçlarına göre, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 41.5`inin geliri aile ve çocuk yardımı dahil maaşı ve ek ders ücretleri ile birlikte 1501-2000 TL olarak belirlendi.

Öğretmenlerin yüzde 75.1`i "Aylık gelirinin harcamalarını karşılamaya yetmediğini" belirtirken, yüzde 67.8`i ise "Son bir yıl içinde banka kredisi çektiğini" ifade etti.

Çoğunluğunun "Maddi konular nedeniyle eşiyle tartıştığının" ortaya çıktığı anket sonucuna göre, öğretmenlerin yüzde 93.1`i "Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını kaybettiği" görüşünde olduğunu ifade etti.

Öğretmenlerin yüzde 57.6`sı "Çalışma ortamından memnun olmadığını" belirtirken, yüzde 84.3`ü "Kadrolu öğretmenlik dışındaki öğretmen istihdamının hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu" düşünüyor.

Öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu, "24 Kasım Öğretmenler Günü`nde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu`dan öğretmenlerin sorunlarının en az birinin çözüldüğüne ilişkin müjde" vermesini isterken, bu öğretmenlerin yüzde 34.8`i "Bakan Çubukçu`dan öğretmenlik mesleğinin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik mesajlar" beklediğini kaydetti.

Anket sonucunu değerlendiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "Bugün öğretmenlerimiz geçim telaşına düşmüştür. Aylık gelirleri ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Banka kredileriyle günü kurtarmaya çalışmaktadır. Ekonomik kaygılar nedeniyle geleceğe güvenle bakamamaktadır. Mutsuz, umutsuz, geleceğe güvenle bakamayan, Milli Eğitim Bakanlığı`ndan destek göremeyen öğretmenlerle Türk milli eğitiminin çağdaş hedefleri yakalaması mümkün değildir" dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ