KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Öğretmen kimlikleri yerlerde
Öğretmen kimlikleri yerlerde
Güncel
24 Kasım 2012 Cumartesi 15:52
  • 2729
  • 13

Öğretmen kimlikleri yerlerde

Öğretmenler Günü’nü protesto eden Eğitim-Sen üyeleri, hükümetin öğretmenlere yönelik olumsuz tutumundan dolayı MEB'in verdiği öğretmen kimlik kartlarını yere attı
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan kutlama törenlerinin yanında bazı eğitimciler bugünü protesto ederek geçirdi. KESK'e bağlı Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi eğitimcilere adanmış bu özel günde yürüyerek hükümete mesaj gönderdi. Eğitimciler yürüyüş sonrası Sabri Yalım Parkı'nda bir basın açıklaması düzenledi. Eyleme; BES Şube Başkanı Akın Şişman, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya, Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Vedat Küçük, CHP İl Yöneticileri ve çok sayıda vatandaş destek verdi. 
 
SORUNLAR KONUŞULMUYOR
Belediye İş Hanı önünde başlayan ve sloganlar eşliğinde devam eden yürüyüş Sabri Yalım Parkı'na kadar emniyet birimlerinin eşliğinde devam etti. Parkta basın açıklamasını yapan şube başkanı Veysel Kaplan hamasi nutuklar değil, sorunlara kalıcı çözümler istediklerini söyledi. Kaplan, "Öğretmenler Günü şimdiye kadar öğretmenlerin en temel sorunlarının bile gündeme gelmediği resmi bir gün olarak görülmüştür. 12 Eylül zihniyetinin ürünü olan 24 Kasım'ı değil, dünya öğretmenler günü olan 5 Ekim'i kabul ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
BİZİ AŞAĞILIYOR
Her 24 Kasım'da ezber cümlelerin kullanıldığını ve bunun da kendilerini rahatsız ettiğinin altını çizen Kaplan, “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 'Öğretmenler üç ay tatil yapıyor, öğretmenlerin yeterliliklerini ölçeceğiz' diyerek öğretmenlik mesleğin küçümseyen ifadeler kullanmaktan çekinmemiştir. Başbakan da öğretmenlerin çok az çalışıp, çok maaş aldığını iddia ederek, öğretmenlerin emeğini aşağılayanlar kervanına katılmıştır. Dün bizlere hakaret edenlerin bugün çıkıp kutlama mesajları  vermesi resmen iki yüzlülüktür” dedi. 
 
ANGARYA YÜKLER
Öğretmenlerin ders anlatma dışında öğrenci koçluğu, eğitim harcamaları anketi, ilköğretim kurumları standartı anketi, mahallelerde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti çalışması gibi ek çalışmaları olduğunu da sözlerine ekleyen Kaplan, “Çeşitli uygulamalarla öğretmenleri mesai saatleri dışında angarya ve esnek çalıştırmaya dönük adımlar hızlandırılıyor. 300 bini aşkın işsiz öğretmen kadrolu olarak atanmayı ve mesleklerini yapmayı beklemektedir" dedi. Kaplan son olarak tüm eğitim ve bilim emekçilerini mücadele etmeye çağırdı. Öğretmenler, eylem sonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen kimlik kartlarını yere atarak protestolarını sonlandırdı. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ