KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Öğretmenler derste eşofman giyecek
Öğretmenler derste eşofman giyecek
Güncel
04 Aralık 2012 Salı 13:27
  • 3467
  • 9

Öğretmenler derste eşofman giyecek

Eğitim Sen, okullarda ayrımcılığın ve dinsel simgelerin kullanımının yaygınlaştığını öne sürerek bir dizi eylem kararı aldı. Bu kapsamda sendika üyeleri, bugün derslere eşofman girecek

Milli Eğitim Bakanlığı`nın ‘kılık kıyafet yönetmenliğinin yürürlüğe girmesinin ardından  Eğitim Sen üyesi öğretmenler bugün derslere eşofmanla girecek. Okullarda dinsel simgelerin kullanımının yaygınlaştığı gerekçesiyle radikal bir sivil itaatsizlik eylemi yapacaklarını söyleyen Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Veysel Kaplan, “Eğitim niteliksizleştirmesine, bilimsel ve laik eğitim emekçileri olarak sivil itaatsizlikte bulunuyoruz ve işyerlerimize eşofmanla derslere gireceğiz” dedi.

 
İNANCI İSTİSMAR EDİYOR
Eğitim Sen üyelerinin, okullardaki uygulamaları protesto amacıyla yapılacakları eylem tartışma yaratacak. Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Veysel Kaplan,  AKP iktidarının eğitim sisteminde yaşanan değişiklikler üzerinde bugüne kadar ortaya koyduğu pratik, her türden inancı istismar ederek toplumu hemen her alanda ayrıştırdığını söyledi.  
 
İNSANLAR AYRIŞTIRILDI
Farklı kimlik ve inanç grupları bilinçli bir şekilde ayrıştırıldığını ve birbirine düşman haline getirildiğini vurgulayan Kaplan, halkın dini duygularının kendi çıkarları doğrultusunda sömürerek iktidarlarını sürdürdüklerini söyledi. Kaplan, “ AKP yönetimi, kendi gibi düşünmeyen  ve yaşamayan geniş bir kesimi çeşitli şekillerde kimi zaman fiili, kimi zaman psikolojik  olarak baskı altına alarak ötekileştiriyor” dedi.
 
OKULLARDA ‘ALO 147` HATTI
Okullarda ALO 147 hattı kurularak öğretmenlerin dinsel faaliyetleri engelledikleri iddiası ile ihbarlarda bulunulduğunu söyleyen Kaplan, kadın öğretmenlerin etek boyları dahi tehdit unsuruna dönüştürüldüğünü söyledi. Kaplan, “ AKP, bireysel özgürlükleri eğitimde genişlettiğini iddia ediyor. Bu doğru değildir. AKP hükümetinin tek yaptığı bireyleri kendi inançları doğrultusunda biçimlendirmek ve farklılıkları baskı altına almaktan ibarettir” ifadesini kullandı.
 
İKTİDARI UYARIYORUZ!
Okullarda yaşanan antidemokratik uygulamaları protesto etmek amacıyla  bir gün süreyle derslere takım elbise yerine eşofman giyerek gireceklerini söyleyen Kaplan sözlerini şöyle tamamladı: “Demokratik bir eğitim ortamının oluşması mücadelesini verirken aynı zamanda toplumun tek tipleştirilmesine  ve dinin alet edilmesine  de sonuna kadar karşı çıkacağız. Eşit, özgür ve laik eğitimden ilkesel olarak asla taviz vermeyeceğimizi, tepkisiz kalmayacağımızı iktidara bir kez daha hatırlatıyoruz” şeklinde konuştu.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ