KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Öğretmenlerin yüzde 40’ı şiddete uğruyor
Öğretmenlerin yüzde 40’ı şiddete uğruyor
Güncel
24 Kasım 2012 Cumartesi 11:20
  • 860
  • 3

Öğretmenlerin yüzde 40’ı şiddete uğruyor

Türk Eğitim-Sen’in Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı anket çalışması öğretmenlerin ekonomik olarak darboğazda olduklarını bir kez daha gözler önüne serdi

Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 57.2`si aylık kazançlarının giderlerini karşılamaya yetmediğini belirtirken, ankete katılanların yüzde 49.5`i aylık kazancının büyük bir bölümü ile banka kredisi ödediğini belirtti. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 40.9`u ise son bir yıl içerisinde kredi kartı borcunu ödemek için bankadan kredi çektiğini açıkladı. Katılan öğretmenlerin yüzde 5.6`sı borçları nedeniyle evine ya da maaşlarına haciz geldiğini belirtirken, öğretmelerin yüzde 49.7`si ev sahibi olmadıklarını belirtti.

 

YÜZDE 40`I ŞİDDETE UĞRUYOR
Öğretmenlerin yüzde 40`ı öğrenci/veli şiddetine maruz kaldığını belirtirken, en çok sözlü şiddet gördüklerini dile getirdiler. Bakanlığın şiddet gören öğretmenlere sahip çıkmadığı görüşü ise hakim. Ankete katılan öğretmenler Başbakan Erdoğan`ın ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer`in öğretmenlerle ilgili açıklamalarından dolayı üzgün olduklarını belirtti. Öğretmenlerin yüzde 55.5`i Öğretmenler Günü`nde Bakan Dinçer`den özür bekliyor.
 

KAYGILI VE DEĞERSİZ HİSSEDİYOR
Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 49.9`u kendisini kaygılı, yüzde 30.4`ü değersiz, yüzde 11.2`si bunalımda bulurken sadece yüzde 5.7`si mutlu ve huzurlu buluyor. 
 

TİYATROYA GİTTİKLERİNİ HATIRLAMIYOR
Ankete katılanların yüzde 90.5`i evlerinde kemer sıkma politikası uyguladıklarını kaydetti. En çok sosyal etkinliklerde kısıtlamaya gittiklerini belirtirlerken, ankete katılan öğretmenlerin yüzde 43.1`i en son ne zaman sinemaya ya da tiyatroya gittiğini hatırlamıyor. Yaz tatillerini nerede geçirdikleri sorusuna ise katılaların yüzde 64`ü evde yanıtını verdi. 
 

EK İŞ YAPIYOR
Öğretmenlerin yüzde 20.5`i ek iş yaptığını açıklarken, ‘hangi ek işi yapıyorsunuz?` sorusuna ise yüzde 22.9`u çiftçilik, yüzde 21.9`u özel ders, yüzde 8.4`ü boya-badana-tamirat, yüzde 8`i ticaret, yüzde 5.6`sı dershanede çalışmak, yüzde 5.2`si pazarcılık, yüzde 1.2`si ise taksicilik yanıtını verdi. Umutlarını Milli Piyango`ya bağlayan öğretmenlerin oranı ise yüzde 36.7.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ