KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Ölüm rampasına neşter vurulacak
Ölüm rampasına neşter vurulacak
Güncel
20 Aralık 2010 Pazartesi 12:30
  • 5541
  • 8

Ölüm rampasına neşter vurulacak

Ölüm rampası olarak bilinen Gazanfer Bilge Bulvarı’nda rampanın eğimine çözüm bulamayan Büyükşehir Belediyesi, kesme taşla kazaları önlemeyi planlıyor

Halk arasında ölüm rampası olarak bilinen Gazanfer Bilge Bulvarı`na kesme taş döşenecek. Bugüne kadar birçok ölümlü kazanın meydana geldiği ve yasak olmasına rağmen ağır vasıtaların kullandığı Gazanfer Bilge Bulvarı`nda geç de olsa önlem alma yoluna gidildi. Büyükşehir Belediye`nden yapılan açıklamada Santral mevkii ile Umuttepe`yi bağlayan dik rampada bazı önlemler alınacağı ve yolun iniş kısmındaki 15 ayrı noktaya araçların hızını kesmek amacıyla taş döşeneceği bildirildi.
 

İHALEYE ÇIKILACAK
Bu kapsamda yapılacak çalışmalar için Büyükşehir Belediyesi, perşembe günü saat 10.00`da ihale gerçekleştirecek. İhalenin sonuçlanmasının ardından hatalı olduğu tartışmalara konu olan rampanın bin 200 metrelik iniş şeridine araçların kaymasını önlemek amacıyla kesme taş döşenecek. 20x10 ebadındaki kesme taşlar iniş şeridinin 15 noktasına 4 metre uzunlukta döşenecek. Her bir noktaya 35 metrekare kesme taş yerleştirilecek. Bu taşların kazaların önüne geçmede ne kadar etkili olacağı ise bilinmiyor.
 

AĞIR VASITALARA YASAK
Bugüne kadar yasak olmasına rağmen ağır vasıtaların sıklıkla kullandığı yolda birçok kaza meydana geldi. Alınacak önlemlere ek olarak yola ağır vasıtaların girmesi de önlenmeye çalışılacak. Bütün kazaların sürücü hatalarından kaynaklandığını iddia eden Büyükşehir, yol girişlerine büyük ışıklı uyarı tabelaları yerleştirecek. Tabelalar, ağır vasıtalı araçların yola girişlerini engelleyecek şekilde alçak yapılacak. Bununla birlikte ağır vasıtaların kullanabileceği, yakın mesafede alternatif bir yol bulunmuyor.   
 

ÜNİVERSİTE ARAŞTIRDI
Bugüne kadar meydana gelen kazaların ardından Ulaştırma Bakanlığı, Kocaeli Üniversitesi`nden bulvarı inceleme talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine KOÜ öğretim üyelerinden yol uzmanı Yrd. Doç. Dr. Taner Yıldırım bulvarda ölçümler yaptı. Yaptığı ölçümlerde üst sınır olan 18 derecelik eğimin aşılmadığını gören Yıldırım, rampanın çok uzun olmasını hatalı buldu. Ancak 17 milyon lira harcanan yolda köklü değişiklik yapılamayacağı için yolun toplu taşımaya ve ağır taşıtlara kapatılmasını uygun bulmakla yetindi.
 

KEŞKE BİZE SORULSAYDI
Gazetemizin görüştüğü yol uzmanı Yrd. Doç. Dr. Taner Yıldırım, yolun bu şekilde yapılmış olmasının doğru olmadığını belirterek, “Keşke yolu yapmadan önce gelip bize de sorsalardı. Böyle olmayacağını söylerdik. Bu rampanın viyadüklerle ‘S` biçimde dolaşması gerekirdi. Ya da tünel sistemi uygulanmalıydı. Ama her ikisi de uygulanmadı. Yol yapıldıktan sonra tepkimizi dile getirdik ama bu saatten sonra yapacak fazla bir şey kalmamıştı” şeklinde konuştu.
 

EĞİMLER KRİTİK, UZUN
Bir öğrencisiyle beraber yolda incelemelerde bulunan Yıldırım, yolun her iki yönünde ölçümler yaptı. Yaptığı ölçümlerde yoldaki eğimin 17-18 derecede seyrettiğini ve eğim üst sınırının aşılmadığını tespit etti. Ancak Yıldırım`ın dikkatini çeken asıl önemli nokta ise en üst sınır olan 18 derecelik eğime sahip rampanın uzunluğunun bin 2 yüz metre olmasıydı. Bu eğime sahip bir rampanın uzunluğunu fazla bulan Yıldırım, bu durumu araştırma raporuna şu şekilde not düştü:
 

TEHLİKE ARZ EDİYOR
“Eğim her ne kadar şehir içlerinde düşünülen karayolları maksimum eğimine uygun ise de eğimlerin hep sınır değerler olan; yüzde 17-18 civarında seyretmesi dikkat çekicidir. Bu kadar uzun bir mesafenin maksimum eğimle çıkılması ve inilmesi araç sürücüleri açısından sıkıntı yaratmaktadır. Özellikle alt kısımda yerleşim yerleri de mevcuttur ve inişte tehlikeli durumlar söz konusu olacağından bu yolun ağır araç ve toplu taşımaya da kapatılması doğru bir karardır.”

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ