KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Ordu ihraç etti, AKP aldı
Ordu ihraç etti, AKP aldı
Güncel
10 Aralık 2009 Perşembe 11:41
  • 1119
  • 8

Ordu ihraç etti, AKP aldı

İrticai faaliyetleri nedeniyle ordudan atılan subay Bakanlık'ta işe alınmış.

Cumhuriyet'ten Aykut Küçükkaya'nın haberine göre, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararıyla ordudan atılan 10 subay-astsubayın Enerji Bakanlığı`nda işe alındığı ortaya çıktı. Bakanlığın üst düzey bürokratı TEDAŞ (Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) Genel Müdürü Haşim Keklik, “YAŞ kararıyla görevine son verilen personeli Başbakanlık mevzuatına göre aldıklarını” açıkladı. AKP`nin iktidara gelmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma bakanları YAŞ kararlarına “şerh” koyuyor. YAŞ kararlarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri`nden (TSK) ihraç edilen bir subay veya astsubayın görevlerine tekrar dönebilmesi için herhangi bir yargı organına başvurma hakkı bulunmuyor. YAŞ kararıyla atılan subayların büyük bölümünün “irticai faaliyetleri” nedeniyle TSK`yle ilişiği kesiliyor.


İşte o tutanak...

Cumhuriyet`in ulaştığı 19 Kasım 2009 tarihli belgeye göre olay şöyle gelişti. 19 Kasım günü TBMM KİT Komisyonu`nda TEDAŞ`ın 2007 yılı hesabı görüşüldü. Görüşmenin ikinci oturumunda CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal ile TEDAŞ Genel Müdürü Keklik arasında önemli bir diyalog yaşanıyor. CHP`li Koçal, Enerji Bakanlığı bürokratına, “O tür personelin başka bir yerde tekrar bir daha devlet memurluğuna alınmamasıyla ilgili bağlayıcı hükümler var” anımsatması yaparken; TEDAŞ Genel Müdürü, “Başbakanlık mevzuatına göre personel alımı yaptım” yanıtını veriyor. TBMM Tutanak Müdürlüğü`nün kayıtlarına göre söz konusu diyalog şöyle gelişti:

CHP Milletvekili Koçal: Sayın genel müdürüm, tabii siz işlerinizi yürütme bakımından zaman zaman personel alıyorsunuz. Tabii bunun mutlaka bir sistemi vardır. Bu personel alırken acaba Yüksek Askeri Şûra kararlarıyla görevine son verilen kişilerden subay, astsubay ne ise yani askeri birimlerden memur vesaire alma durumu söz konusu oldu mu? Yani TEDAŞ`ta bu şekilde bir personel var mıdır, böyle personel aldınız mı? Çünkü, o tür personelin başka bir yerde tekrar bir daha devlet memurluğuna alınmamasıyla ilgili bağlayıcı hükümler var. Böyle bir şey var mı?

TEDAŞ Genel Müdürü Keklik: Personel alımıyla ilgili Yüksek Askeri Şûra kararlarıyla görevlerine son verilen personeli aldık mı? Evet, aldık. Bu personel alınmasıyla ilgili mevzuata aykırı herhangi bir şey yok. Bunlardan aldıklarımız oldu. İlgili kurumlara sorduk, gerçekten böyle bir personel çalışmış mı, işine son verilmiş mi? Evet, Başbakanlık`ın bununla ilgili mevzuatı var. Bu çerçevede bu elemanları ihtiyaçlarımız çerçevesinde aldık.

TEDAŞ Genel Müdürü Keklik: 10 kadar böyle bir personeli aldık. 2008`de aldık, belki 2007`de de aldık. Toplam 10 personel aldık bu şekilde.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ