KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Organ bağışına tam destek
Organ bağışına tam destek
Güncel
12 Kasım 2012 Pazartesi 10:27
  • 574
  • 0

Organ bağışına tam destek

İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, Yahya Kaptan ve Yuvam Akarca Emekli Evi sakinlerine organ bağışının önemini anlattı, emeklilerden tam destek aldı
İzmit Belediyesi`ne bağlı Yahya Kaptan ve Yuvam Akarca Emekli Evi üyelerine organ bağışını anlatana İl Sağlık müdürlüğü yetkilileri, emeklilerin büyük ilgisi ve desteğiyle akrşılaştır. Yetkililer yaptıkları açıklamalarda organ ve doku bağışının nasıl ve ne zaman yapılabileceğini anlattı. Yetkililer, tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın yerine, canlı veya ölüden alınan sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denildiğini de  emeklilere anlattı.
 
HER ŞEY OLABİLİR
Yeklililer açıklamalarna şöyle devam etti: “Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Hayat kurtarma anlamında sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. 18 yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes başta kalp olmak üzere, akciğer, böbrek, karaciğer, pankreas, kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği, damar, bağırsak, kulak kemikçikleri, deri, kıkırdakdokusu ve beyin zarının bir kısmı gibi dokuları bağışlayarak hayat kurtarabilir. 
 
MUTLU OLDULAR
Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışının dini yönden sakıncası olmadığını açıklamıştır.” Bilgilendirme toplantısında organ bağışında bulunan kişilerin bu isteklerini mutlaka yakınları ile paylaşmaları gerektiği de ifade edildi. İzmitli emekliler de başka insanlar için faydalı olabilmenin önemli olduğunu ve bunu yapacak olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ