KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Osmanlı Seka Park’ta patladi
Osmanlı Seka Park’ta patladi
Güncel
05 Aralık 2011 Pazartesi 09:08
  • 7530
  • 18

Osmanlı Seka Park’ta patladi

Tepkilere rağmen film platosu olmak üzere TRT’ye kiraya verilen tarihi Seka Fabrikası alanındaki dizi çekimleri patladı. Kente katkı sağlayacak denilen film şirketi her yere borç takıp gitti

SÖZDE ‘EN BÜYÜK`
Büyükşehir Belediyesi, tepkileri hiçe sayarak tarihi Seka Fabrikası alanını TRT`ye 20 yıllığına kiraya verdi. Alanda ‘Avrupa`nın en büyüğü` denilerek film platosu kurulmaya başlandı. İlk film için hazırlıklar yapıldı ve çekimlere başlandı. Yeni iş kolları sahaları ve istihdam yaratacağı söylenen film platosu çok geçmeden patladı.
 

KİRALAR ÖDENMEDİ
‘Burası Osmanlı-1711/Sır Kanunu` dizisi TRT tarafından beğenilmedi. ‘Şehrimize katkısı sağlayacak` denilen film şirketi de kente borç taktı ve gitti. Ottoman Film Şirketi, Büyükşehir`in Yuvacık`ta yaptığı Bahçekent Konutları`nda vatandaştan 56 daire kiraladı ancak 3 aydır herhangi bir ödeme yapmadı, ev sahipleri muhatap bulamıyor.
 

YA YEMEK PARASI!
Film ekibinin yemeklerini yediği Sekapark`taki restoranlara da para ödenmedi. Kentimizden seçilen yardımcı oyuncular ve diğer çalışanlara da para verilmedi. Büyükşehir Belediyesi ise kiralanmadan önce çalışmaları başlayan yerle ilgili suskunluğunu hep korudu, tutarlı bir açıklama yapmadı. Büyükşehir`in bu gelişmelerden ne kadar zarar gördüğü merak ediliyor.


TRT BEĞENMEYİNCE
Ezel Akay, Sami Dündar ve Burhan Özkan`ın yapımcılığında, Ottoman Film tarafından çekilen dizi, Osmanlı İmparatorluğu`nun 1710-1730 yılları arasında yaşanan Lale Devri`nin ekranlara yansıtacaktı. Ezel Akay`ın yönettiği 52 bölümlük dizi, 20 Ekim`de TRT 1`de yayına başlayacaktı ancak beğenilmedi. Dizinin akıbeti henüz bilinmiyor.

 

KİMSEYİ İÇERİ ALMIYORLAR
Hazırlıklar yapılırken dizi çekimleri sırasında ve boş günlerde Kocaelililer`in seti dolaşma ve dizinin oyuncularını çekim sırasında izleme imkanı bulabileceği söylenmiş, bu amaçla Hollywood`ta olduğu gibi raylı sistem kurulacağı belirtilmişti. Mayıs ayında çekimlerde kullanılacak mekanların kurulumuna başlanan ve ağustos ayında çekimlerine start verilen film alanında hiç kimse kalmadı. Güvenlik görevlilerine emanet edilen alanda ne kuş uçurtuluyor, ne de içeriye kimse sokuluyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ