KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
ÖSYM’nin adı değişiyor
ÖSYM’nin adı değişiyor
Güncel
21 Aralık 2010 Salı 10:34
  • 1251
  • 0

ÖSYM’nin adı değişiyor

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddialarının ardından hükümet, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM), teşkilat yapısını, personel rejimi ve bütçesini değiştirmek için taslak hazırladı

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, son yaşanan üzücü olayların toplumu derinden etkilediğini ve kurumun güvenilirliğine gölge düşürdüğünü belirterek, “Harfleri aynı olmakla beraber muhtevası değişiyor. Ölçme Seçme ve Yerleştime Merkezi olarak değiştirilmektedir” dedi.

‘Vatandaşa güven verecek`
Çiçek, yeni bir yapı oluşturuldugunu ifade ederek, “Vatandaşa güven verecek, tamamıyla objektif, bilimsel ve teknolojideki en son imkânları da devreye sokmak suretiyle bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç var” diye konuştu. Çiçek, ÖSYM`nin YÖK`ün bünyesinde olduğunu kaydederek, “YÖK ile ilişkili ama müstakil bütçesi olan bağımsız bir kuruluş haline geliyor. Tüzel kişiliği olan özerkliği olan bir kuruluş haline geliyor” ifadesini kullandı.


Yasa tasarısında, sınavlar için soru hazırlanması sürecinde kurallara uygun davranmadığı tespit edilenler hakkında adli soruşturma yürütülmesi kuralı da getirildi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ