KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Oyları yakan adama 10 ay hapis cezası
Oyları yakan adama 10 ay hapis cezası
Güncel
03 Aralık 2010 Cuma 17:54
  • 3322
  • 3

Oyları yakan adama 10 ay hapis cezası

‘Oyları yakan adam’ olarak bilinen Yüksel Akçay, Fikret Toker’in açtığı “iftira ve hakaret” davasında 10 ay hapis cezasına çarptırıldı

29 Mart yerel seçimlerini çok az bir oy farkıyla kaybeden CHP İzmit Belediye Başkan adayı Fikret Toker`in, o dönem seçimlerin iptali için çalışmalarını sürdürdüğü sırada Turgut Mahallesi`nin üst kesimindeki huzurevi bölgesinde CHP`nin oylarının yakıldığı ihbarı yapılmıştı. Daha sonra ortaya çıkan Yüksel Akçay adındaki bir kişi “AKP bana 3 bin TL para verdi bende oyları yaktım” demişti. Gündeme bomba gibi düşen bu açıklamadan bir gün sonra Akçay, tam tersi bir açıklama yaparak “CHP belediye başkan adayı Fikret Toker bana para verip böyle açıklama yapmamı istemişti” diyerek akılları karıştırmıştı. Bu ifadenin ardından Toker, Akçay hakkında açtığı “İftira ve hakaret” davasını kazandı. Akçay, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.
 

OKULDA İŞ BAŞI YAPMIŞTI
Ortaya attığı iddialar ve yaptığı konuşmalarla kafaları karıştıran Yüksel Akçay ortalıktan kaybolmuştu. Uzun süre sonra Akçay`ın yerel seçimlerden hemen sonra AKP tarafından Yahya Kaptan Mahallesi`nde bulunan 24 Kasım Anadolu Lisesi`nde hizmetli olarak işe yerleştirildiği ortaya çıkmıştı. Akçay`ın okulda işe yerleştirildi haberi gazetemizde çıkınca İl Milli Eğitim Müdürlüğü Akçay`ın işine son vermişti. CHP İzmit Belediye Başkanı adayı Fikret Toker de Yüksel Akçay`ın  “AKP bana para verdi ben de oyları yaktım” sözlerini “Fikret Toker bana para vererek söyletti” şeklinde değiştirmesi karşısında, kendisine iftira atıldığını belirterek Akçay hakkında “İftira ve hakaret” davası açmıştı.
 

İKİNCİ KEZ CEZALANDIRILDI
Dava Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi`nde 1 Aralık günü sonuçlandı. Mahkeme Hakimi Nusret Sefa Taner(İzmit İlçe seçim kurulu başkanı) Yüksel Akçay`ın sözlerini hakaret içerdiğine kanaat getirerek 1 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme daha sonra bu cezası 10 aya indirdi. Verilen karar Yargıtay`da onaylanırsa Yüksel Akçay cezaevine girecek. Akçay, 29 Mart yerel seçimlerinde ilk ortaya çıktığında CHP`ye ait oy pusulalarını Mehmet Bektaş ile birlikte yaktığını açıklamıştı. Bir gün sonra ise Fikret Toker`in kendisini yönlendirdiğini ileri sürmüştü. Mahkeme heyeti, Akçay`a Toker`e yönelik sözlerinden dolayı 10 ay hapis cezası verdi.
 

TOKER AÇIKLAMA YAPACAK
Mahkeme ayrıca Akçay`a müşteki Mehmet Bektaş`a yönelik sözleri nedeniyle de önce 1 ay hapis cezası verdi, daha sonra bu cezayı 25 güne indirdi ve 500 TL para cezasına çevirdi. Mahkeme heyeti ayrıca davanın bütün masraflarının sanık Yüksel Akçay tarafından ödemesine karar verdi.  Toker, seçimde hile yapıldığı gerekçesiyle seçim kuruluna itirazda bulunduğu süreçte ortaya çıkan Akçay`ın iddialarıyla daha da umutlanmıştı. Ancak Akçay sonra rotayı Toker`e çevirmiş, Toker de Akçay`a dava açmıştı. Mahkeme, kararı 1 Aralık günü açıkladı. Fikret Toker, davayı kazandı ve Akçay`ı mahkum etti. Toker, pazartesi günü saat 11.00`de İzmit ilçe binasında bir basın toplantısı düzenleyerek gelişmeleri kamuoyuna açıklayacak.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ