KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Oyun İstasyonu’ndan yeni oyun
Oyun İstasyonu’ndan yeni oyun
Güncel
12 Aralık 2012 Çarşamba 12:35
  • 934
  • 0

Oyun İstasyonu’ndan yeni oyun

Oyun İstasyonu “Düğün ya da Davul”un galasını bu akşam yapıyor. Galaya oyunun yazarı Haşmet Zeybek de katılıyor

İlimizin başarılı ve üretken tiyatro topluluklarından Oyun İstasyonu yeni sezonda Türk Tiyatrosu`nun özgün yapıtlar üreten yazarı Haşmet Zeybek`in “Düğün ya da Davul” adlı oyununu sahneliyor. Kadir Yüksel`in yönettiği oyunun galası bu akşam saat 20.00`de Sabancı Kültür Merkezi`nde yapılacak.

 
KÖY SEYİRLİK OYUN
Aynı zamanda İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçısı da olan Haşmet Zeybek “Düğün ya da Davul”u 1975 yılında yazmış. Şimdiye kadar devlet tiyatroları başta olmak üzere pek çok  ödenekli ve  özel tiyatroda sahnelenen oyun, “köy seyirlik oyun” geleneğine göre yazılmış. Bu türün sahneleme ve oyunculuk anlayışı  gözetilerek kurgulanmış.
 
GEÇMİŞİN MİRASI
Kökenleri ilkçağ bolluk-bereket törenlerine kadar uzanan “köy seyirlik oyunlar”ı çağlar boyu süren halk tiyatrosu geleneğinin günümüze gelen mirası. Bu oyunlar tarih boyunca göçlerden, çeşitli kültürlerden ve birikimlerden etkilenmiş. Bu oyunlar zaman boyutunda beslenerek bugünkü şeklini almış, oynandığı toplumun kültür düzeyine, zaman ve geleneğe bağlı olarak şekillenmiş.
 
BİLETLER İÇİN…
Oyun İstasyonu Genel Sanat Yönetmeni Gülabi Turan seyirlik  oyun geleneğinin en önemli eserlerinden biri olan ‘Düğün ya da Davul`u Kocaeli seyircisiyle buluşturmaktan mutlu olduklarını söyledi. Oyunu izlemek isteyenler biletleri Tarçın Kafe ve Kedi  Kafe`den alabilecekleri gibi oyun günü de Sabancı Kültür Merkezi`nden temin edebilir.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ