KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Arsal: Büyüklerimizle küs olma lüksümüz yok
Arsal: Büyüklerimizle küs olma lüksümüz yok
Siyaset
10 Nisan 2010 Cumartesi 15:37
  • 2161
  • 6

Arsal: Büyüklerimizle küs olma lüksümüz yok

AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile aralarında soğukluk olduğu iddialarına ''Büyüklerimizle küs olma lüksümüz yok'' yanıtını verdi

AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal, geleneksel hale getirdiği aylık kahvaltılı basın toplantısını gerçekleştirdi. Topçular Mahallesi`nde hizmet veren Mest Kebap Pide Lahmacun Salonu`nda gerçekleştirilen toplantıya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. Arsal,`ın bir ilki gerçekleştirerek, Dr. Nevzat Doğan`ı davet ettiği toplantıda, ikilinin oldukça samimi olduğu görüldü. Toplantıda konuşan Nedim Arsal, Doğan ile aralarının açık olduğu iddialarına yanıt vererek, “Büyüklerimiz ile küs olma lüksümüz yok” dedi.

DOĞAN DEĞİL, ARSAL GEÇ KALDI
Sabah saat 09.30`da başlayan kahvaltıya, belediye başkanı Nevzat Doğan, 15 dakika gecikmeli olarak gelirken, ilçe başkanı Arsal, kahvaltıya 10.30`da katıldı. Programlara geç katılmasıyla ünlü Nevzat Doğan`ın aksine, bu kez kendi programına 45 dakika geç gelen Nedim Arsal, “Rolleri mi değiştirdiler?” sorularını akla getirirken,  teşkilat çalışmaları dolayısıyla yorgunluktan uyuya kaldığını itiraf etti. Arsal, gelene kadar basın mensuplarıyla hem kahvaltı edip hem de sohbet eden İzmit Belediye Başkanı Dr. Doğan, belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

ENİNDE SONUNDA YIKILACAK
Doğan, Saraybahçesi`ni, Atatürk heykelini ve şelaleyi içine alan Kültür Tepesi`nde yapılan çalışmaları aktardı. KYÖD binasının yıkılıp yıkılmayacağı konusuna da değinen Doğan, şunları söyledi:  “Kültür Tepesi`ni oluşturan Saray Yokuşu`nun başlangıç noktasına, 6 metre yüksekliğinde taş bir kapı yapıyoruz. Biliyorsunuz ki eskiden İzmit`e girişte kapılar varmış, o kapıları bulduk, şimdi yapıyoruz. KYÖD`ün olduğu binanın yıkılıp yıkılmaması Büyükşehir Belediyemiz`in takdiri. Ben yapabileceklerimi yaparım, yapamayacaklarımı söylerim. Birilerinin hoşuna gitmeyebilir belki ama şu bir gerçek ki, o bölgedeki yapılar eninde sonunda yıkılacak. Buralarda şehir meydanları oluşacak.

KAYNAĞA İHTİYACIMIZ VAR
İzmit`i rahatlatmak azlım. Tarih koridoru açılınca rahatlayacak İzmit. Tarih Koridoru`nun olduğu bölge de 10 evi istimlak ettik. Buraları toparlamak için kaynağa ihtiyaç var. Biz de bu kaynağı üreteceğiz. İzmit`in çehresi değişiyor. Sanat sokağa iniyor. Bu yıl sanatı çok yoğun yaşayacaksınız.” Dr. Doğan, Bekirpaşa ve diğer bölgelerle ilgili çalışmaları da şöyle aktardı: “Bekirpaşa için ne önemli proje Cephanelik projesi. İnsanları Cephanelik projesiyle bu bölgeye çekeceğiz. Ayrıca Mevlana Kültür Merkezi`nin önündeki binaları istimlak edip yıkarak, kültür merkezini, Turan Güneş Caddesi ile birleştireceğiz.  Sonra kent meydanı için Mehmet Alipaşa Camiisi`nin yıkılması gerekiyor.

İZMİT`TEN ÇIKMAK İSTEMEYECEK
Camiyi yine yapacağız ama daha geride olacak. Hatta Ankara`dan cami örnekleri getirdik, inceliyoruz. Bunları yapmak için meblağlar büyük olabilir. Ama daha iyi bir gelecek için bu paralar harcanmalı. İmkansız gibi görünen pek çok işi yaptık. Eğer inanıyorsanız başarırsınız. Efe Petrol`ün olduğu yer için de herkes ‘imkansız` dedi. Ama şimdi insanlar bu fikre alıştı. Eğer İzmit bu işleri başaramazsa, başka kimse başaramaz. Biz Türkiye`ye önderlik yapacağız. İnsanlar İzmit`ten çıkmak istemeyecek. Yapacağımız Pişmaniye Festivali de önceki yıla göre farklı olacak. Pişmaniye heykeli şimdi yapılıyor, güzel olacak.

BİZ BİR TAKIMIZ, ZİNCİR GÜÇLÜ
Pişmaniye Çarşısı projesi için de uğraşıyoruz. Gültepe Viyadüğü`nün olduğu yere, Pişmaniye Çarşısı`nı kurmak istiyoruz. 1 yıldır orayı almak için mücadele ediyoruz. Çünkü, burası karayollarına aitmiş, Mehmetçik Vakfı`na devretmiş. Karayolları bizi biraz zorluyor. Ama olmazsa başka bir yer bulacağız.” Doğan, teşkilatıyla arasının nasıl olduğunu soran basın mensuplarına, “Bizde ayrı gayrı yok. Bir bir takımız. Herkes kendine biçilen rolün hakkını veriyor. Her şey gayet iyi gidiyor, zincir güçlü” yanıtını verdi. Sohbetin ardından programı dolayısıyla kahvaltıdan erken ayrılan Doğan, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile Japonya`daki Deprem Çalıştay`ına katılacağını ve 5 gün Japonya`da kalacaklarını söyledi.

SÜREKLİ YAN YANA OLAMAYIZ
 İlçe başkanı Arsal, belediye başkanını uğurladıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.  Arsal, yorgunluktan saatin alarmını duymadığını ve uyuyup kaldığını belirtirken, belediye başkanı Doğan ile aralarında hiçbir soğukluk olmadığını yineleyerek, şunları kaydetti: “Ben belediye başkanını, rahatsız etmeyen bir ilçe başkanı profili çiziyorum. Bizim görevimiz partimizi seçime hazırlamak ve üyelerimizi motive etmek. Belediye başkanı ile sürekli yan yana olmayı doğru bulmuyorum. Ama bu tavrım yanlış anlaşılıyor. Nevzat Doğan, ufku geniş bir insan. Kentimize pek çok şey yapacak.

SADECE EKSİKLERİ HATIRLATIRIZ
Doğan`la en ufak bir küskünlüğümüz yok. Biz hiçbir büyüğümüzle küs olma lüksüne sahip değiliz. Bizler sadece eksiklikleri hatırlatma anlamında, görevimizi yerine getiriyoruz. Gerek Nevzat Doğan`la, gerekse Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`yla, küs olmamız mümkün  değil. Eğer olursak, bu bizlerin yaşça küçük ve tecrübesiz oluşumuzdan kaynaklanır. Bizim en büyük özeliliğimiz, doğallığımız ve samimiyetimiz. Amacımız belediye başkanlarımızın elini güçlendirmek.  Gerek  Nevzat Doğan, gerekse Karaosmanoğlu, kentimiz için bir şans ve her ikisini de seviyoruz.”

BİZİM İÇİMİZDE SANAYİCİ YOK!
Doğal ve samimi olmalarının, partideki diğer siyasetçilerin samimiyetsiz olduğu anlamına gelmediğinin altını çizen Arsal, şunları söyledi: “İlçe yönetimimizdeki insanlar, seçimin asıl merkezi mahallelerden geliyor. Bizim içimizde sanayici yok. Şahsi bir beklentimiz de yok.  Bu yüzden konuşmalarımız, demeçlerimiz planlı değil, tamamen doğal.” Zaman zaman sert çıkışlarının diğer ilçe başkanlarını zora soktuğunu hatırlatan basın mensuplarına Arsal, “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Kocaeli`de bir tane İzmit ilçe yönetimi var. Bırakında farkımız olsun” yanıtını vererek diğer ilçe başkanlarına göndermede bulundu.

PROJELERİMİZ PATLAK ÇIKMAZ
Arsal, Büyükşehir Belediyesi`nin yeni dönem çalışmalarının çok yavaş ilerlediği yönündeki iddialara, “Büyükşehir Belediyesi ilk 5 yılda çok yol aldı. İnsanlar şimdide aynı performansı bekliyor. Ancak çalışmalar yapılıyor. 2010-2011 projeleri de büyük projeler. Seçim beyannamesindeki bazı projelerin 2010-2011 yatırımlarının içinde olmamasının nedenini ben bilemem.  Belediye başkanımıza sorun. Ama bizim projelerimiz patlak çıkmaz. Elbet yapılır” şeklinde cevap verdi. İzmit Belediye Meclisi`nin gidişhatını da değerlendiren Arsal, “CHP`nin mecliste olumlu tavır alması, muhalefetliğini azaltmaz. Mecliste şuan çalışmalar iyi gidiyor. Yanlış bir şey yapıyorsak, muhalefet edilmesi kadar doğal bir şey yok”  diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ