KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7880 TL
  • 6.4414 TL
  • 7.4606 TL
Kocaeli Zirve
Özel hastanelere
Özel hastanelere
Güncel
08 Aralık 2009 Salı 11:19
  • 1073
  • 0

Özel hastanelere

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, SGK tarafından hazırlanan yönergeye göre, özel ve vakıf hastanelerinin ''puanlamaya'' tabi tutulacağını bildirdi

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hazırlanan yönergeye göre, özel ve vakıf hastanelerinin ''puanlamaya'' tabi tutulacağını bildirdi. Altuğ, yaptığı açıklamada, sağlık hizmeti sunucuları olarak sağlıkta sunulan hizmetin belirli standartlar ve kriterler çerçevesinde olması gerekliliğini savunduklarını söyledi. Dr. Mehmet Altuğ, şunları kaydetti:
 

KARŞILIKSIZ KALMAMALI
''Sosyal Güvenlik Kurumumuzun yayınlamış olduğu yönergenin de bu hususa hizmet edeceği ve katkı sağlayacağı da muhakkaktır. Ancak burada kalite artışının sürdürülebilir olması ve istenen şartların sağlanmasının kurumlarımıza hatırı sayılır külfetler getirdiği de hepimizin malumudur. Birincisi bu durumun SGK tarafından muhakkak değerlendirilmesi ve sağlanan kalite artışının da karşılıksız kalmaması gerekir.
 

VATANDAŞ BİLİNÇLENDİ
İkincisi bu yönergeye göre, kalite artışının ve sınıflandırmada üst sırada yer almanın karşılığının fark ücret ile karşılanacağı ifade edilmektedir. Bu yeterli de değildir, doğru da değildir. Hastane sınıflandırmasının fark ücrete endekslenmesi mevcut sağlık politikalarıyla da örtüşmemektedir. Ayrıca vatandaşımız fark ücret vermek konusunda bugün itibarıyla oldukça bilinçlenmiş ve düşünüldüğü gibi 'hesap ne çıkarsa razıyım' demiyor ve zaten kural da olan baştan konuşulmayan hiçbir fark ücretini de ödemiyor. Dolayısıyla vatandaş nezdinde ki sınıflandırma zaten yapılmış durumdadır.
 

SGK DESTEKLEMELİ
Üçüncüsü, şu an yasak alan diye tabir edilen fark almanın yasaklandığı bazı hastanelerimizde neredeyse yüzde 50'lere kadar varan ve hizmet kalitesinin de çok önemli olduğu bir alan mevcut. Bu alanlardaki kalitenin karşılığı ne olacaktır.'' Altuğ, ''Sınıflandırmada üst sırada yer almanın SGK tarafından da desteklenmesi gerektiğini ve bu durumu fark ücrete endekslemenin doğru ve yeterli olmadığını ifade ediyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.
 

STARDART BİRLEŞECEK
Dr. Mehmet Altuğ, uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi: ''Yönergeye göre, Hizmet Kalite Puanı, her yıl Kasım ayının 15. gününe kadar toplam alt faktör puanı ve toplam faktör puanı üzerinden hesaplanacak. Sağlık Bakanlığının puanı ile hastane mesul müdürünün beyanı arasındaki yüzde 10 veya daha fazla eksiklik durumunda Hizmet Kalite Standardı (HKS) sıfır kabul edilecek. HKS'da tüm bileşenlerinin yerine getirilmesi gerekiyor, aksi durumda ilgili maddeden puan verilmeyecek. 2010 yılında kamu ve özel hastanelerde iki standart birleşecek.''

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ