KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Özlem Tamer davası AİHM’de
Özlem Tamer davası AİHM’de
Güncel
16 Aralık 2011 Cuma 15:58
  • 3554
  • 1

Özlem Tamer davası AİHM’de

2005 yılında ağrıları nedeniyle kaldırıldığı İzmit SEKA Devlet Hastanesi’nde apandisit ameliyatı olduktan sonra yaşamını yitiren Özlem Tamer’in davası avukatları aracıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşındı

6 Kasım 2005 yılında karın ağrısı şikayetiyle kaldırıldığı İzmit SEKA Devlet Hastanesi`nde Genel Cerrah Uzmanı Dr. Süleyman Balcı tarafından yapılan apandisit ameliyatının ardından bir türlü iyileşmeyen ve 9 Kasım 2005 tarihinde son olarak Kocaeli Üniversitesi`ne kaldırılıp 12 Kasım tarihinde yaşamını yitiren Özlem Tamer`in davası AİHM`ye taşındı. 6 yıldır süren hukuk mücadelesinin hala devam etmesine rağmen bir türlü istedikleri cezayı alamayan Tamer ailesi davayı avukatları aracılığı ile AİHM`ye taşıma kararı aldı.


“MESLEKTEN MEN EDİLMEDİ”
Bu kararla ilgili olarak Tamer`in avukatı Mehmet Bilici, Özlem Tamer`in ağabeyi Hakan Tamer ile birlikte avukatlık bürosunda basın toplantısı düzenledi. Aile adına şuana kadar gelinen süreci anlatan avukat Bilici “doktor Süleyman Balcı hakkında hem ceza hem de kusur davaları açtık. Bunların birçoğu hala devam ediyor. Ancak kendisine ne meslekten men nede hapis cezası verilmedi. Açtığımız ceza davalarının bir tanesinde doktor Balcı, 35 bin TL para cezası aldı ancak biz itiraz ettik. İtirazımız kabul oldu ve doktora yine 85 bin TL gibi komik bir ceza verildi” dedi.


“DOSYAYI AİHM`YE GÖNDERDİK”
13 Aralık itibari ile dosyayı posta yoluyla AİHM`ye gönderdiklerini ifade eden Bilici ”Ayrıca geçtiğimiz yıl doktor Kazım Çimen hakkında da dava açtık. O davamız hala sürüyor. Biz son olarak verilen para cezasını da temyiz ettik. Doktor da aynı davayı temyiz etti. Şuan dosya Yargıtay`da bekliyor. 6 yıldır devam ettiğimiz hukuk mücadelesinde doktor hakkında hukuk kararı yok. Bu süre nedeniyle bizde davayı aile ile birlikte AİHM`ye götürme kararı aldık. 13 Aralık itibari ile dosyanın bir özetiyle birlikte posta yolu ile AİHM`ye gönderdik
“ diye konuşmasına devam etti.


GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR”
Davanın çok uzun sürdüğünü söyleyen Bilici “Devam eden davalarda da istemediğimiz sonuçlar alındığı takdirde de o dava kararları da yine aileyle görüştükten sonra AİHM`ya göndereceğiz. Bu dosyayı götürmemizin nedeni ise yargılamanın çok uzun sürmesi ve geciken adaletin adalet olmadığını göstermek içindir. Yargının belki de artık daha hızlı çalışmasına yönlendirmektir. Bu kararlar bu müracaatlar yetkilileri belki de daha hızlı çalışmasına itecektir. Ancak eğer davalar bizim istediğimiz şekilde kararlar çıkarsa o davaları AİHM`ye göndermeyeceğiz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ