KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Pakistan için ele ele verdiler
Pakistan için ele ele verdiler
Güncel
28 Kasım 2010 Pazar 16:45
  • 1263
  • 0

Pakistan için ele ele verdiler

TÜMSİAD’ın Pakistan için başlattığı yardım kampanyasının finali olan “Pakistan Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi’nde binlerce Kocaelili bir araya geldi. TÜMSİAD 150 bin TL’nin üzerinde yardım topladı

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği`nin (TÜMSİAD) geçtiğimiz aylarda sel felaketinden büyük zarar gören ve 20 milyon vatandaşın mağdur olduğu kardeş ülke Pakistan için yaklaşık 1,5 ay önce  başlattığı yardım kampanyasının finali  önceki akşam yapıldı. Yaklaşık 3 bin Kocaelili, Atatürk Kapalı Spor Salonu`nda düzenlenen “Pakistan Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi`nde buluştu. Geceye AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, vali yardımcısı Ali Sözen, TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, TÜMSİAD Kocaeli Şube Başkanı Zekeriya Yaldız, İstanbul Pakistan Konsolos Yardımcısı Muhammad Umar Salem, Pakistan protokol müdürü Amir Barlas, ticari ataşe yardımcısı Dost Muhammad katıldı.
 

150 BİN TL TOPLANDI
Gecede Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, HAS Parti İl Başkanı Erol Pekcan, HAS Parti İzmit İlçe Başkanı Sinan Üner ve İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Elgin de hazır bulundu. AKP İzmit İlçe Başkanı Nedim Arsal`ın görevden alınması durumunda ilçe başkanlığına getirilmesi düşünülen İbrahim Elgin`in kendisini desteklediği konuşulan milletvekili Fikri Işık ile birlikte gelmesi dikkat çekti. TÜMSİAD yardım kampanyası çerçevesinde 150 bin TL`nin üzerinde gelir elde edildi. Toplanan paralarla Kardelen Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği`nin ortaklığında Pakistan`da barınma evleri yapacak.
 

HAREMLİK SELAMLIK
Geceye katılanlar haremlik selamlık oturdu. Gecenin açılış konuşmasını TÜMSİAD şube başkanı Zekeriya Yaldız yaparak tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti. Yaldız`ın ardından kürsüye geçen TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, Pakistan`ın çok kötü durumda olduğunu ve bunun için herkesin destek vermesi gerektiğini belirterek: “Kurtuluş Savaşı`nda  yanımızda Pakistanlı kardeşlerimiz vardı. Ve şimdi 20 milyon kişi selden etkilendi. Pakistan`da, 1 milyon bebek sütsüz ve mamasız. Belki bu yardım sembolik bir şey ama anlamlı. Destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi. Geceye gecikmeli olarak gelen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir nikah programına yetişmek için çok kısa bir selamlama konuşması yaptı.
 

PAKSİTAN`A ALT YAPI
Karaosmanoğlu, selden sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin Pakistan`da yaptığı içme suyu arıtma tesisinden bahsederek, “Şimdi İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi`ni de işin içine katarak orada alt yapı çalışması ve 500 bin nüfusa içme suyu sağlayacak bir arıtma tesisi yapacağız” dedi. Milletvekili Işık ise, “Biz acıların en büyüğünü yaşamış insanlar olarak dünyanın neresinden bir acı haber gelse yüreğimiz sızlıyor. Hele bu acı haber Pakistan`dan geliyorsa yüreğimiz dağlanıyor. Orada yaralar sarılana kadar yardımlarımız devam edecektir” diye konuştu.
 

KASİDELER AĞLATTI
Işık`ın konuşmasının ardında Pakistan protokol müdürü Amir Barlas, kürsüye çıkarak tüm Kocaelililer`e teşekkür etti. Yapılan protokol konuşmalarının ardından programın sunuculuğunu yapan şair Serdar Tuncer, hem dua okudu hem de gecenin anlamına uygun şiirlerini seslendirdi. Tuncer`in ardından tasavvuf müziği sanatçısı Mustafa Demirci ilahiler seslendirerek geceye katılanların gönlüne hitap etti. Programın sonunda değerli bir ilahiyatçı olan dursun Ali Erzincanlı sahne aldı. Erzincanlı okuduğu kasidelerle  salondakileri göz yaşlarına boğdu. Dayanışma gecesinde ayrıca Pakistan`a yardım için yaklaşık bin adet kitap satışa çıkartıldı. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ