KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Paralı Biniş Kalkıyor
Paralı Biniş Kalkıyor
Güncel
31 Aralık 2011 Cumartesi 11:02
  • 2462
  • 5

Paralı Biniş Kalkıyor

İzmit ve Derince hattındaki halk otobüslerinde paralı binişler yarın kaldırılıyor. Bu güzergahlarda bundan sonra sadece Kent Kart geçerli olacak

İzmit ve Derince`deki toplu taşıma hizmeti sağlayan kooperatiflerin aynı çatı altında birleşmesiyle 32 farklı güzergâh üzerinde hizmet veren otobüslerde yarın itibariyle paralı binişler kalktı. Uygulama 4 farklı kooperatife bağlı 486 adet özel toplu taşıma aracını kapsıyor. Bu güzergahlardaki toplu taşıma araçlarında bundan sonra sadece Kent Kart geçerli olacak.
 

4 KOOPERATİF BİRLEŞTİ
Toplu taşıma hizmetinin geniş bir yelpazede sunulması sırasında farklı kooperatiflerin olmasından kaynaklı trafik, vatandaş ve hak sahibi esnaf açısından bazı sorunlar oluşturmaktaydı. Büyükşehir Belediyesi bu sorunların kalıcı çözümü konusunda yaklaşık 3 yıldır arıyordu. Bu çalışmalar nihayet olumlu sonuç vererek İzmit ve Derince hattında toplu taşıma yapan 4 farklı kooperatif aynı çatı altında birleşme kararı aldı.
 

PARA ALINMAYACAK
Birleşmeyle birlikte şehir içi ulaşıma da önemli yenilikler getirildi. Yeni yılın ilk gününden itibaren vatandaş ile sürücü personel arasında olan ücret alışverişi sadece elektronik ücret toplama sistemi olan Kent Kart ile sağlanacak. İlk etapta İzmit ve Derince ilçelerinde çalışan özel toplu taşıma araçlarında başlayacak olan bu uygulama kısa süre sonra tüm ilçelerde uygulanmaya başlayarak paralı binişler kaldırılacak.
 

AKILLI BİLETLER
Paralı binişlerin kaldırılmasındaki geçişte karşılaşılabilecek soruna çözüm amacıyla ise kısa bir süre araç içerisinde sürücü personeller aracılığıyla 4,50 TL karşılığında 7/24 Akıllı Kâğıt Biletler satılacak. Kısa süreli olacak bu uygulama vatandaşların paralı binişlerin kaldırılması sırasında sorun yaşamamasını sağlayacak. Ayrıca herhangi bir Kent Kart dolum ve satış bayisinden 2,50 TL karşılığında şehir içerisindeki araçlara tek seferlik biniş kartı alınabilecek.


BEKLEMELER SON BULACAK
Öte yandan Cumhuriyet Parkı İzmit Lisesi önündeki yolcu durağında Kent Kart`a 24 saat dolum yapabilecek Kent kart Dolum Cihazı ‘Yüklematik` montajı yapılacak. Bu dolum cihazlarının sayısı ileri ki günlerde artırılacak. Özellikle durak bölgelerinde ve şehir içerisindeki araç trafiğini daha aza indirmek amacıyla otobüs sayısı 486`dan 405`e düşürülecek. Kademeli olarak araç sayısının azaltılacağı çalışmada, sefer süreleri ve çalışma saatleri yeniden belirlenecek.

 
ARAÇLAR İZLENECEK
Böylelikle duraklardaki beklemeler minimuma indirilmiş olacak. Şehir içi toplu taşıma araçlarının hareket saatleri ve seferleri yeni uygulamayla Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenecek. Yeni kurulan Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Kontrol Merkezi ile araçların çalışma saatlerine uyup uymadıkları, güzergâhlarını tamamlayıp tamamlamadıkları elektronik olarak takip edilecek. Bir başka uygulama ise  hat tabelalarının düzenlenmesi olacak.
 

YENİ HAT SİSTEMİ
Çeşitli renklerde ve karışık şekillerde olan numaralı tabelalar yerine, hat kodlarının son rakamlarıyla vatandaşlara otobüsün güzergahları hakkında bilgi sağlayan yeni bir sistem uygulanacak. Örneğin 13, 23, 33, 43 numaralı hatlar Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü ve Kocaeli Tıp Fakültesi Hastanesi`ne giderken, 44, 54, 94 numaralı hatlar ise Sanayi Bölgesi`ne gidecek. Otobüslerde dağıtılacak el broşürlerinde yeni hat tabelaları konusunda genel bilgilendirme yapılacaktır.
 

HAVUZ SİSTEMİ BAŞLIYOR
Yeni sistemin hizmete girmesiyle ortak çalışma düzeni ve gelir havuz sistemine geçilmesiyle yolcu kapma sorunu da ortadan kalkmış olacak. Ortak havuz sisteminde çalışacak olan toplu taşıma araçları bundan böyle yolcu kapmak için birbirleriyle yarışmayacak. Yeni hat tabelaları, değişen güzergâhlar gibi merak edilen konularda Alo Büyükşehir 444 11 41 numaralı telefonundan ve www.kocaeli.bel.tr adresinden 24 saat bilgi paylaşımında bulunulacak.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ