KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Pasha Palas Kız Öğrenci Yurdu kaçak mı?
Pasha Palas Kız Öğrenci Yurdu kaçak mı?
Güncel
27 Eylül 2010 Pazartesi 10:15
  • 4605
  • 12

Pasha Palas Kız Öğrenci Yurdu kaçak mı?

Bir öğrenci yurdu hem de şehir merkezindeki bir kız öğrenci yurdu kaçak olur mu? Bizde oluyor.

Yahya Kaptan Mahallesi`nin girişinde D-100 Karayolu`na cepheli olan Pasha Palas Otel`in restoranını yıllardır ruhsatsız ve kaçak olarak çalıştıran işadamı İdris Saral`a ait olan Mehmet Ali Paşa Mahallesi`ndeki Pasha Palas Kız Öğrenci Yurdu`nun Milli Eğitim Müdürlüğü`ne hiçbir başvurusunun olmadığı ortaya çıktı.
Ama buna rağmen İzmitli işadamı İdris Saral gazetelere günlerdir kız öğrenci yurduyla ilgili haberler yaptırıyor ve yurtla ilgili reklamlar çıkıyor. Geçtiğimiz hafta yine ilimizde yayınlanan Özgür Kocaeli Gazetesi`nde çıkan haberde idris Saral`ın Mehmet Ali Paşa Mahallesi`nde bulunan kız öğrenci yurdunun kapasitesinin yarısının dolduğu, önümüzdeki günlerde de yurdun tam kapasiteye ulaşacağı belirtilmiş.
Belirtilmiş belirtilmesine ama hem İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri hem de İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri Pahsa Palas Kız Öğrenci Yurdu ile ilgili kendilerine hiçbir resmi başvurunun yapılmadığını belirttiler.
Pasha Palas Kız Öğrenci Yurdu ile ilgili ilimizdeki diğer yurtların yöneticileri İl Milli Eğitim Müdürlüğü`ne şikayette bulundu. Şikayeti değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda gerekli işlemlerin yapması için İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü`nü uyarmış.
İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nün uyarısı üzerine yurt yetkilileriyle görüşerek, yaptıklarının suç olduğunu söylemiş. Geçen hafta yapılan görüşme sonunda yurt yetkilileri ruhsat için Milli Eğitim Müdürlüğü`nden 1 ay daha süre istedi, ancak İzmit Milli Eğitim Müdürlüğü bu süreyi 15 günle sınırladı. Bu gelişmelerin ardından ilimizde bir yerel gazetede yurtla ilgili tanıtım haberinin çıkması, bu kez İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nü tekrar harekete geçirdi. Haberi ihbar sayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, kendilerine başvuru yapılmadığı için işlem yapamayacaklarını, ancak konuyu savcılığa iletebileceklerinin altını çizdi. Bu gelişmelerin ardından şimdi gözler savcılık ve İl Emniyet Müdürlüğü`ne çevrildi. 
Şehir merkezinde herkesin gözü önünde dev bir bina yapıp bunu kız öğrenci yurdu olarak tanıtan ve öğrenci kaydı yapıp öğrencileri burada barındırmaya başlayan, gazetelere boy boy haber yaptıran bir yurdun kaçak olması gerçekten çok ilginç değil mi?
İşin bir başka acı tarafı ise bu yurtla ilgili hala bir işlem yapılmamış olması. Oysa bu kentte gariban vatandaşın kulübesi bile hemen yıkılırken, kaçak yapılan işlemlere en ağır cezalar verilirken, bir kız öğrenci yurdunun başvurusunun bile olmaması tam bir trajedi ve komedi değil de nedir acaba?

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ