KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Aydınlık: Fiyat farkı isteyen hastaneleri bize bildirin!
Aydınlık: Fiyat farkı isteyen hastaneleri bize bildirin!
Güncel
16 Nisan 2010 Cuma 15:01
  • 1137
  • 0

Aydınlık: Fiyat farkı isteyen hastaneleri bize bildirin!

İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, acil başvurularda hastanelerin fiyat farkı talep edemeyeceğini açıkladı, ''İsteyen olursa bize bildirin'' dedi

İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, gazetemize yaptığı açıklamada, özeller de dahil tüm hastanelerde acil başvurularda alınan fiyat farkının, yasal olmadığını belirterek, aksi uygulamaların vatandaşlarca kendilerine bildirilmesini istedi. Aydınlık yaptığı açıklamada, “Acil başvurularda fiyat farkı talep edilemez. Özeller de dahil tüm hastahanenelerde, acil başvuru yapılmasına rağmen fark isteniliyorsa bize bildirin, gereğini yaparız” dedi. Aydınlık, sözlerini şöyle sürdürdü:

YASA GEREĞİ
“Acil servise müracaat eden ve tedavi masraflarını ödeme gücü bulunmayan hastalara verilen sağlık hizmeti bedellerinin ödenmesi için sosyal güvencesi bulunan kişilerin hizmet bedelleri, ilgili sosyal güvenlik kurumundan tahsil edilir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun 73. maddesinin yedinci fıkrası gereğince, ücret farkı talep edilmeden, bu ücretler tahakkuk ettirilir.

VAKIF ÖDER
Sağlık hizmeti kamuya ait kurum yada kuruluşlarca verilmiş ise, hizmet bedeli 25/05/2007 tarih ve 26532 sayılı resmi gazetede yayınlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliği gereğince fiyatlandırılarak, herhangi bir fiyat farkı talep edilmeden, ilgili kurumun bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenir.

TALEP EDİLMEZ
Acil sağlık hizmeti, özel kuruluşlar tarafından verilmiş ise alınan hizmet bedeli 25/05/2007 tarih ve 26532 sayılı resmi gazetede yayınlanan sosyal güvenlik raporu sağlık uygulama tebliği üzerinden fiyatlandırılıp, herhangi bir fiyat farkı talep edilmeden, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından faturalandırılır.”

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ