KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nde seçim heyecanı
Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nde seçim heyecanı
Güncel
13 Aralık 2010 Pazartesi 12:52
  • 4706
  • 45

Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nde seçim heyecanı

Bir süredir Petrol-İş Kocaeli şubesine bağlı Tüpraş İzmit Rafinerisi ,Tüpraş Genel Müdürlüğü, Gübretaş, Deva, Ege Kimya, Ege Sil ve Shell Derince işyerlerinde yoğun günler yaşanıyor.

7 Aralık 2010 tarihinde başlayan resmi süreç, 10-15 Aralık tarihleri arasında delege adaylığı müracaatları, 15-18 Aralık tarihleri arasında delege aday listelerinin askı süresi, 20 Aralık tarihinde Gübretaş (218 üye-15 delege),Deva (114 üye-8 delege),Ege Kimya (89 üye-7 delege), Ege Sil (33 üye-3 delege), Shell Derince ((80 üye-6 delege) ve 21 Aralık tarihinde ise Tüpraş Genel Müdürlüğü (49 üye-4 delege),Tüpraş İzmit Rafinerisi (1141 üye-72 delege) işyerlerinde delege seçimleriyle devam edecek.
Muhtemelen 15 Ocak 2011 tarihinde de şube seçimi yapılacaktır.
Sendikal bürokrasinin en ağırının yaşandığı bir anlayış Kocaeli şubesinde hayat buluyor. İşbaşına gelmelerinin üzerinden 11 yıl geçmesine rağmen üye sayılarında yaşanan düşüş ile ilgili kimse sorumluk almıyor.
Bu 11 yıl içerisinde  Kocaeli sanayisinin hayat damarları sayılan Petrol Ofisi, İgsaş, Petkim ve nihayet TÜPRAŞ özelleştiriliyor.
1997 senesinde 2.850 üye, 1999  senesinde 2.500 üyesi bulunan sendikanın şu an 7 işyerinde sadece 1.724 üyesi bulunuyor.
Mevcut işyerlerinin tamamında yeni işe girişte düşük ücret ve taşeronlaşma problemleri var.
Türkiye ölçeğinde bir zamanlar en yüksek işçi ücretlerinin alındığı TÜPRAŞ`ta artık yarım ücretli işe alım gerçekleştiriliyor.
Asgari ücret dahi dillendiriliyor. Yeni işçilerin yılık izinleri de aynı ücretler gibi azaltılmaktan nasibini alıyor.
Taşeron işçilerle Tüpraşın kendi işçisi birlikte çalıştırılarak işçilerin her an kendilerini bekleyen işsizlik tehdidiyle yüzyüze olması sağlanıyor.
Her sözleşme dönemi işçiler yeni kazanımlardan ziyade hangi haklarının duracağını hangilerinin kaldırılacağını merak ediyor.
Ancak Tüpraşta güzel şeyler de oluyor.
Sendikacı çocukları işverenle girilen güzel münasebetler çerçevesinde işe alınıyor.
Şube yöneticileri işverenin düzenlediği organizasyonlarda görevler alarak ilişkiler sıcak tutuluyor.
Üzerine adeta ölü toprağı serpilmiş olan Tüpraş işçisi  özelleştirmeden sonraki ikinci şube kongresine hazırlanıyor.
2006 yılında kamudan ayrılan Tüpraş işçisi, 4 yılı aşkın süredir yaşanan tüm hak kayıplarına tüm taşeronlaştırma girişimlerine sessiz kalan Sendika şube yönetiminden hesap sormaya hazırlanıyor.
Yıllardır bu anlayışa karşı fabrikada dişleriyle tırnaklarıyla direnen, her türlü yıldırma taktikleriyle sindirilmeye çalışılan ama her defasında daha da bilenen bir ekip var.
Her türlü ayrıştırmaya, her türlü ötekileştirmeye karşı dimdik duran ve şimdiye kadar hiçbir pazarlığın hiçbir paylaşımın içerisinde yer almayan bu ekibin adayı Faruk ARIKAN.
Aynı zamanda işyeri temsilcisi olan Faruk ARIKAN muhalif anlayışını iktidara taşımak için yıllardır yoğun çaba gösteriyor.
Her görüşten her inançtan ve siyasi yelpazenin her kesiminden işçilerle hareket ediyor artık Tüpraş`ta ve Petrol-İş Kocaeli Şubesinde yeni şeyler söyleniyor İşçilerin birliğinden bahsediliyor.
Sendikal bürokrasi ile işçiler arasındaki psikolojik ve fiziksel bariyerlerin yıkılmasından ve tüm hak kayıplarına karşı etkili bir mücadeleden söz ediliyor. 
Önümüzdeki günlerde Kocaeli emek dünyasında güzel gelişmeler olacak. Bu sancılı sıkıntılı günler güzel günlerin habercisi gibi.
Bu arada Petrol-İş Sendikası`nın bu seçim arefesinde de çok ilginç gelişmeler yaşanmıyor da değil.
Mevcut sendika başkanı Ali Ufuk Yaşar, TÜPRAŞ`ta çoğu bölümde aday bile çıkarmakta zorlanıyormuş.
Evet, yanlış okumadınız.
Sendikanın mevcut başkanı sendikanın en ağırlıklı olduğu TÜPRAŞ`ta delege yazmakta bile zorlanıyormuş.
Öyle bir zor duruma düşmüş ki Ali Ufuk Yaşar, TÜPRAŞ`ta  iki yıl önce işe başlayan genç işçileri bile delege yazmaya uğraşıyormuş.
Hatta ve hatta çaresizlikten kendisini bir dönem ağır ithamlarla suçlayan ve bu olay sonucunda bu kişinin sendikadan ihracını bile isteyen Ali Ufuk Yaşar şimdi aynı kişiyi kendisi delege adayı göstermiş.
Neden?
Delege adayı yazacak kişi bulamadığından.
Kısacası bu seçimlerde Ali ufuk Yaşar`ın işi gerçekten çok ama çok zor.
Özellikle seçimin kilit yeri olan TÜPRAŞ`ta inanılmaz bir rüzgar var kendisine karşı.
Bu rüzgarın karşısında durabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ