KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Petrol-İş’te buruk bayram
Petrol-İş’te buruk bayram
Güncel
17 Kasım 2010 Çarşamba 15:20
  • 1220
  • 0

Petrol-İş’te buruk bayram

Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, sendikal haklarını kullanamayan işçilerin bayramı buruk karşıladığını söyledi

Aralık ayında işverenle toplu iş sözleşmesi masasına oturmaya hazırlanan Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi`ndeki bayramlaşma programı dün sendika binasında gerçekleştirildi. Şube başkanı Ali Ufuk Yaşar`ın ev sahipliği yaptığı bayramlaşmaya katılanlar hem birlikte kahvaltı yaptı, hem de sohbet etme imkanı buldu. Bayramlaşmada konuşan Ali Ufuk Yaşar, işçilerin sendikal haklarını kullanamadıkları için buruk bir bayram geçirdiklerini söyledi. 
 

HAK VERİLDİ, AMA...
İnsanlardaki bayram mutluluğunun bir günden öteye gitmediğini söyleyen Yaşar, “ILO standardı denilerek işçilere istediği sendikaya üye olma hakkı getirildi, ancak bunun hiçbir faydası yok. Çünkü işçiler, istedikleri sendikaya üye olamıyor. İşverenin baskısı altındalar, işten atılma korkusu yaşıyorlar. Bu durumda demokratikleşmenin bir ayağı kısa kalıyor. Hakkını arayanın işinden olduğu bir ülkede işçiye istediği sendikaya üye olma hakkının getirilmesi hiçbir şey ifade etmiyor``dedi.
 

SÖZLEŞME HAZIRLIĞI
Petrol-İş Sendikası`nın yetkili olduğu Tüpraş, Gübretaş, Ege Kimya, Ege Sil, Deva İlaç gibi fabrikalarda aralık ayında masaya oturacaklarını belirten Yaşar, “Fabrikalarımızda taslaklarımız hazırlanıyor. Genel merkez onaylayınca işverene sunulacak. İsteğimiz geçmişte krizi bahane edenlerin bugün çalışıp üreten işçilerimizin TİS döneminde hakkını vermesidir. Bu dönem hiçbir hak kaybına tahammülümüz olmadığı gibi üreten, çalışan, kazandıran bizlere çeşitli bahanelerle verilmeyen haklarımızın geri verilmesini istiyoruz``şeklinde konuştu.
 

ÖNÜMÜZ TIKANIYOR
İş yasasından kaynaklanan sorunların çalışanlar lehine düzenlenmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Ali Ufuk Yaşar, yeni işe alımların yapılması gerektiğini belirtti. Yaşar, konuşmasını şöyle noktaladı: ‘`Birçok işçi, 4851 sayılı iş yasasının esnek çalışma koşulları altında adeta köle gibi çalıştırılıyor. Hükümetin istihdam politikaları yeterli değil. Bu nedenle yeni üyesi olmayan bizlerin de önü tıkanıyor.``n Yeliz KORAY
 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ