KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Petrol-İş’te üyelerin yüzde 10’u kadın ama…
Petrol-İş’te üyelerin yüzde 10’u kadın ama…
Güncel
Aktan Uslu
12 Mart 2019 Salı 18:39
  • 1181
  • 0

Petrol-İş’te üyelerin yüzde 10’u kadın ama…

Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz; yüzde 10’u kadın 350 üyelerinin olduğunu söyledi. Gerek şube yönetiminde gerek temsilciliklerde kadın olmadığını anımsatan Akyüz kadın üyeleri özgüvene davet etti

Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin gerek yönetim kademeleri gerekse işyeri temsilciliklerindekadın temsilinin yetersizliği geçen sene şubede gerçekleşen 8 Mart etkinliğinde de konu edilmişti. Bu yıl aynı konu bu sefer Şube Başkanı Süleyman Akyüz tarafından gündeme getirildi.

“2020’DE ŞUBE KONGRESİ VAR”

2020 yılının ilk aylarında kongre yapılacak olan şubenin örgütlü olduğu işyerlerinde temsilci seçimleri dört yılda bir yapılırken her işyerinde, o süre dolunca gerçekleşiyor. Hali hazırda şube yönetiminin yanı sıra işyeri temsilciliklerinde de kadın yok. Başkan Akyüz programdaki konuşmasında bu eksikliğe değinirken yakın tarihe kadar hiç olmazsa kadın temsilcilerin yer aldığını belirtip kadın üyeleri biraz daha özgüvenli olmaya davet etti.

“FLORMAR DİRENİŞÇİLERİNİN İSTİHDAMI”

Süleyman Akyüz sözlerine Flormar direnişine değinerek başlayıp, “Flormar direnişinin kadınları, emekçiler için hayatın ancak mücadele ederek ve haklarımız için örgütlenerek güzelleşeceğini tüm dünyaya gösterdiler” dedi. Akyüz ayrıca örgütlü oldukları işyerlerinde kadın istihdamına ihtiyaç duyulduğu zamanlarda Flormar çalışanlarının bu işyerlerine girmesi için de sendika üyelerinden destek istedi.

“GÜNÜMÜZDEKİ ÖNCÜSÜ OLDULAR”

Kadın işçilerin 1800’lü yılların ikinci yarısından itibaren vermeye başladıkları 8 saatlik işgünü, daha iyi çalışma koşulları ve adil ücret mücadelesinin tüm kadınlara rehber olduğunu, o mücadelenin bugünlere taşındığını ve günümüzde başını 297 gün direnen Flormar çalışanlarının çektiğini kaydeden Akyüz ayrıca şunları kaydetti:

“ESNEK VE GEÇİCİ İŞLER”

“Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar daha zor ve kötü şartlarda çalışıyorlar. Esnek ve geçici işlerde çalışmaya zorlanıyorlar. Evdeki sorumluluklarına işaret edilerek yarı zamanlı işlere yönlendiriliyorlar. Kadın işçiler aynı işi yapan erkeklere göre daha düşük ücret alıyorlar. İşyerlerinde çeşitli baskı, şiddet ve mobbing uygulamalarına maruz kalıyorlar. Güvencesiz ve örgütsüz çalışmaya zorlanıyorlar.

“İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 30”

İşyerlerinde en önce işten atılan gençler ve kadınlar oluyor. Çalışma hayatında emekçi kadınların karşı karşıya kaldığı bu eşitsizlikler bir yana her geçen gün artıyor. Kriz koşullarında bu haksızlıkların ayyuka çıktığına tanık olmaktayız. Bugün kadınlar arasında gerçek işsizliğin yüzde 30’lara tırmandığı görülmektedir. Çalışmak isteyen her üç kadından biri işsiz durumdadır.

“AYRIMCILIĞA UĞRUYORLAR”

Çalışan kadınların uğradığı bu haksızlıklar, kadınların toplumsal hayatta yaşadığı eşitsizliklerin bir yansımasıdır. Cumhuriyetin kurulmasının ardından kadınlar elde ettiği haklar sayesinde güçlenmişken, son yıllarda bu durum ne yazık ki tersine çevrilmiştir. Kadınlar işyerlerinden önceevde ve sokakta ayrımcılığa uğramakta, kadına yönelik şiddet yaygınlaşmaktadır.

“SENDİKALAR DA SORUMLU”

Kadına yönelik şiddeti bir kez daha lanetliyor, bu şiddeti körükleyen her türlü ayrımcı politika ve yaklaşımlara karşı çıkıyoruz. Sendikalar olarak, kadınların yaşadığı sorun ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için büyük bir sorumluluğumuzun olduğunun farkındayız.

“İNSAN ONURUNA YAKIŞIR ŞEKİLDE”

Emekçi kadınların güvenceli ve insan onuruna yakışır biçimde çalışmasının teminatı sendikalar olmalıdır. Kadın işgücünün örgütlenmesi sendikaların öncelikli politikası olarak belirlenmeli, kadınların işyerinde çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve eşitliğin sağlanması hedeflenmelidir.

“ÖNEMLİ ROLLERİ VAR”

Petrol-İş Sendikası’nın işçilerin iradeleri doğrultusunda Gebze Flormar’da örgütlenme kararı vermesi ve ardından başlattığımız direniş, böylesi bir yaklaşımın göstergesidir. Yine Gebze Şubesi olarak birçok işyerimizde kadın üyelerimiz, sendikal mücadelenin içerisinde yer alıyor, sendikal örgütlülüğümüzde önemli bir rol oynuyorlar.

“MÜCADELE YÜKSELTİLMELİ”

Şimdi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bu anlayışın güçlendirilmesi, kadınların sorunlarının çözümü için verilecek mücadelede birlik ve dayanışmanın yükseltilmesi çağrısı yapıyoruz. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi adına kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve çalışma yaşamındaki ayrımcılıkların son bulması dileği ile kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ