KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Pirelli işçileri işe iadeyi kazandı
Pirelli işçileri işe iadeyi kazandı
Güncel
22 Ekim 2009 Perşembe 18:10
  • 2613
  • 10

Pirelli işçileri işe iadeyi kazandı

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Pirelli Fabrikası’nda kriz gerekçesiyle işten çıkarılan 29 işçinin davası sonuçlandı. İşçilerin tümü hakkında işe iade kararı çıktı

Lastik-İş Sendikası`nın örgütlü olduğu Pirelli fabrikasından kriz gerekçesiyle işten çıkarılan 29 işçinin 26 Ocak 2008 tarihinde açtığı işe iade davası dün görüldü. Kocaeli 2. İş Mahkemesi`nde görülen davada işten çıkartılan 29 işçinin işe iadesine karar verildi. İşçilerin sendikal tazminat talebi ise reddedildi. Karara göre işten çıkartılan işçiler işe geri alınacak boşta geçen yaklaşık 6 aylık süre için ise kıdemine göre “kötü niyet tazminatı” ödenecek. Öte yandan 29 işçiyle birlikte çıkarılan, ancak geçirdiği iş kazası nedeniyle ayrı dava açan Esen Tınaz adına verilen kararda işe iadenin yanı sıra sendikal tazminat kararı da çıkmıştı. Aynı içerikte davanın emsal teşkil etmemesi tepki çekti.


İŞÇİLER MEMNUN KALMADI

Pirelli işçileri mahkemenin verdiği karardan ise memnun kalmadı. İşçiler adına açıklama yapan Mahmut Baldiş, “Biz sendikal tazminatın verilmesi konusunda da lehte bir kararın çıkacağından emindik. Bu karar işçi arkadaşlarımızı memnun etmedi. Biz o fabrikadan kriz bahanesiyle çıkarıldık. Uzun süredir bu dava ile uğraştık. Büyük bir maddi kaybımız var. Biz hakkımızı aramak için temyize gideceğiz. Tazminat konusunda kararlıyız. İşe iade konusunda ise zaten haklıydık. Bu karar arkadaşlarımızda şok etkisi yarattı” şeklinde konuştu. 
Zeynep YALÇIN

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ