KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Polis, depremzedelere dava açtı
Polis, depremzedelere dava açtı
Güncel
22 Aralık 2009 Salı 15:36
  • 1377
  • 0

Polis, depremzedelere dava açtı

Depremzedeler için yaptırılan Arızlı Irak Konutları’ndan çıkarılmak istenen depremzedeler, yaptıkları eylemler sırasında polise mukavemet etmek suçundan hakim karşısına çıktı

17 Ağustos Marmara depreminin ardından Irak hükümeti tarafından depremzedelere hibe edilen paralarla yaptırılan Arızlı Irak Konutları`nda yaşayan depremzedeler, Valiliğin konutları boşaltarak lojman olarak kullanılması kararının ardından eylemlere başlamıştı. Bu eylemler sırasında polis ile konut sakinleri arasında zaman zaman sert olaylar yaşanmıştı. 
 

İKİNCİ DOSYA KABUL EDİLDİ
15 Ağustos tarihinde bir bürokratın lojmanlara taşınmasını engellemek isteyen Arızlı sakinlerine polis sert bir şekilde müdahale etmiş, 10 kişi gözaltına almıştı. Olay sonrasında polisler, mukavemete uğradıkları gerekçesiyle depremzedelerden şikayetçi olmuştu. Polislerin şikayetleri ilk dosyada reddedilirken, ikincisinde kabul edildi. İlk duruşma Kocaeli Adliyesi 2.Asliye Ceza Mahkemesi`nde görüldü.
 

SANIKLAR İDDİALARI YALANLADI
Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi`nde görülen duruşmaya Arızlı sakinlerinden Recep Or, Recep Uğur, Canan Yamak, Orçun Demir ile müşteki polisler Mediha Horuz, Serap Kefinsiz, Şükrü Kaya, Hasan Durmaz, Nurgün Dede ile Arızlıların avukatı Mehmet Ümit Erdem ve Kadir Seçkin katıldı.  Olayla ilgili tek tek savunmaları alınan sanıklar ayrı ayrı olarak haklarındaki iddiaları kabul etmediklerini, polise mukavemette bulunmadıklarını, toplantı ile yürüyüş kanununa muhalefet etmediklerini söyledi.
 

MUKAVEMET ETMEDİM
Tutuksuz olarak yargılanan sanık Orçun Demir savunmasında “Ben Arızlı Kalıcı Konutları`nda oturuyorum. İddianamede belirtilen suçları kabul etmiyorum. Güvenlik güçlerine mukavemet etmedim. Ayrıca toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet etmedim. 17 Ağustos depreminin yıl dönümüne iki gün vardı, biraz daha bekleyemez miydiniz dediğimde Emniyet Müdürü bunu da alın dedi ve aldılar” ifadelerine yer verdi.
 

POLİSLER ŞİKAYETÇİ
Davada şikayetçi konumunda olan polis memurlarından Serap Kefinsiz,  “Ben sanıklardan şikâyetçiyim. Çevik kuvvette polis memuru olarak görev yapmaktayım. Huzurda bulunan sanıkların hepsini gördüm 30-40 kişiydiler. Bizlere mukavemette bulundular” dedi. Polis memuru  Hasan Durmaz da ”Orada 30-40 kişilerdi, bizzat huzurda bulunan sanık Recep Uğur bisikleti üzerime attı. Bisikleti atması nedeniyle bisikleti tuttuğum kalkanın kolu kırıldı. O kişiyi çok iyi tanıyorum. Diğer sanıklardan Recep Or`u da orada gördüm ama Canan Yamak`ı görmedim” dedi.
 

TEK TEK İSİM VERDİLER
Polis memuru Şükrü Kaya, “Diğer polis memuru arkadaşım Hasan Durmaz ile kol kolaydık. Bisiklet ikimize geldi. Ben Recep Or ve Orçun Demir`i gördüm ancak bayan şahsı hatırlamıyorum” diye konuştu.  Polis Nurgül Dede ise “Bende şikâyetçiyim. Ben bütün sanıkları gördüm. Direnenler arasında Sanık Canan Yamak da vardı. Canın Yamak`ın ifadesini kabul etmiyoruz. Bizzat direnenlerin içindeydi” dedi. Polis memuru Mediha Horuz, “Huzurda bulunan sanıklar olay yerinde vardı. Ancak bana kanepeyi atan kişiyi, kalabalık olması nedeniyle göremedim. Bir bayanda kollarımı tırnakladı, onun hakkında dava açılmamış ama o burada değil” dedi.
 

ORANTISIZ GÜÇ KULLANILDI
Yapılan savunmalar ve alınan ifadeler sonrasında sanıkların avukatlarından Mehmet Ümit Erdem,  “Olayda orantısız güç kullanılmıştır. Tarafımızca hazırlanan görüntüleri mahkemeye sunuyorum. Taktir mahkemenindir” diyerek delil sundu.  Sanık avukatlarından Kadir Seçkin ise “Biz sanıkların ifadelerine katılıyoruz, müvekkillerimiz yasal olarak yaşam sahası olan Arızlı konutları içinde bulunmaktadır. Bundan dolayı 29111 sayılı Kanuna muhalefet suçu oluşmamıştır. Bu suç oluşmadığı için memura mukavemet orantılı olsa bile sınırları aşmıştır. Kaldı ki kolluk güçleri orantısız güç kullanmıştır. Görev sınırı aşılmış olduğu için memura mukavemet suçu da oluşmamıştır. Kanıtlarımızı bildirmemiz için süre istiyoruz” dedi.
 

17 ŞUBAT`A ERTELENDİ
Savunmaların ardından Arızlı`da görevli olan memurlardan Emin Sarıoğlu`na duruşmaya getirilmesi için yazı yazılmasına, diğer polisler Hüseyin Köse, Ertuğrul Düz, İsa Önsöz, Recep Türkmen, Necati Kırçiçek, Soner Engiz`in dinlenmek üzere duruşmaya gelmelerine karar verilirken dava 17 Şubat 2010 tarihine ertelendi. Dava sonrası konutlarda oturanlar adına açıklama yapan Recep Uğur, “Polislere orada konut sahibi yaptırmayacağız. Sonuna kadar direneceğiz” dedi. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ