KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Polise AB ayarı
Polise AB ayarı
Güncel
11 Kasım 2010 Perşembe 11:03
  • 835
  • 0

Polise AB ayarı

Emniyet teşkilatında meslekten atılma kriterlerine AB ayarı yapıldı..

Polisleri meslekten attıracak kriterler


Ahlaksız ilişki polisi meslekten edecek
Buna göre sarhoş polisler meslekten ihraç edilmeyecek. Ancak utanç verici ilişkide bulunan memurlarının işine anında son verilecek.

Bugün gazetesinin haberine göre, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü'ne AB ayarı yapıldı. Yeni düzenleme ile kumar oynamak, meskun mahalde silah atmak ve göreve sarhoş gelmek suçları meslekten ihraç kapsamından çıkartıldı. Ancak polislik sıfatıyla bağdaşmayacak nitelik ve derecede ahlaken uygunsuz şeref ve haysiyet kırıcı ya da utanç verici ilişki eylem ve davranışta bulunmak meslekten men nedeni sayılacak.

Bakanlar Kurulu kararı ile 31 yıldır uygulanan Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü'nde önemli değişikliğe gidildi. 230 bin personeli ilgilendiren Disiplin Tüzüğü Taslağı'nda bazı suçlar ihraç kapsamı dışına alınırken, son yıllarda ortaya çıkan yeni suçlar ise  "meslekten atılma" kapsamına alındı.

Kumar oynayan polise para cezası
Tüzük taslağında en önemli değişiklik meslekten çıkarma suçlarında yapıldı. Buna göre, kumar oynamak için yer ve imkan sağlayan polisler bundan böyle 12 ay süreli kıdem tenzili cezası alacak. Kumar oynarken yakalanan polislere ise Kabahatler Kanunu'na göre para cezası kesilecek. Ancak meslekten men edilmeyecek.

Silah atan 1 yıl uzaklaştırılacak
Meskun yerlerde ve ya binalarda veya herkesin dolaşıp gezebileceği ya da oturabileceği yerlerde hiçbir neden yokken silah atmak suçu da artık meslekten atılmayı gerektirmeyecek. Silah atan polislere 12 ay süreli kıdem durdurma cezası verilecek.

Sarhoş olabilirler
Disiplin Tüzüğü taslağında en dikkat çekici düzenleme ise göreve sarhoş gelen polislerle ilgili yapıldı. Meslekten ihracı gerektiren içki içerek sarhoş olmak suçu hafifletilerek 16 ay süreli kıdem durdurmaya dönüştürüldü. Görev sırasında içki içen ya da sarhoş olan polisler ise meslekten atılmayacak sadece 16 ay kıdem tenzili cezası alacak.

Cinsel istismar atılma nedeni
İhaleye fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, şantaj, cinsel saldırı, küçüklerin cinsel istismarı ve güveni kötüye kullanma suçları ilk kez meslekten çıkarma kapsamına alındı. Bu suçları işleyen ya da işlemeye teşebbüs eden polisler meslekten atılacak.

Meslekten atılma nedenleri arasında ahlaksız ilişkiler de yer aldı. Buna göre polislik sıfatıyla bağdaşmayacak nitelik ve derecede ahlaken uygunsuz şeref ve haysiyet kırıcı ya da utanç verici ilişki, eylem ve davranışta bulunmak polislikten atılma nedeni olacak.

Kasten yaralamak tartışmalı
Meslekten ihracı düzenleyen 6. maddedeki kasten adam öldürme suçu yerinde kalırken, kasten adam yaralama suçunun kapsam dışında tutulması dikkat çekti. Maddeye kasten adam yaralama suçunun eklenmemesi tartışma yarattı. Gelen görüşlerden sonra kasten adam yaralama suçunun da meslekten ihraç kapsamına alınması tahmin ediliyor.

İlk kez meslekten çıkarma kapsamına alınan suçları ise şöyle:

* Kamu kurum ve kuruluşlarına ait bilişim sistemini kasıtlı olarak bozmak, verileri yok etmek veya değiştirmek

* Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, kartın sahibinin rızası olmadan kullanarak veya kullandırarak kendisine veya başkasına yarar sağlamak, başkalarına  ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka ya da kredi kartı üretmek, satmak

* Kamu hizmetleri ile ilgili gizli bilgileri içeren yazılı belgeleri, elektronik verileri veya örneklerini yetkisiz kişilere vermek, verilmesini emretmek ya da bunları yetkisiz ve ilgisiz kişilerin hüküm ve tasarrufuna terk etmek veya gizli bilgileri yetkisiz kişilere açıklamak

* Yakalanan, gözaltına alınan şüpheli veya sanıklar ile tutuklu ve hükümlünün kaçmasına kasten imkan sağlamak, göz yummak.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ