KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Roman gençler konservatuvarda
Roman gençler konservatuvarda
Güncel
26 Kasım 2012 Pazartesi 10:51
  • 674
  • 0

Roman gençler konservatuvarda

Roman açılımı yerel yönetimlere de yansıdı. Büyükşehir Belediyesi, haftanın bir gününü konservatuarda Roman gençlere ayırıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, hükümetin Roman açılımı çerçevesinde başlattığı çalışmalara katkı sunmaya devam ediyor. İki yıldır yapılan Roman festivalleriyle açılımın kültür ayağının adeta rengi olan Büyükşehir, Romanlar için gerçekleştirdiği eğitim çalışmalarıyla da göz dolduruyor. KO-MEK ile Romanlara meslek eğitimi veren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de geleceğin sanatçılarının yetiştiği Belediye Konservatuvarı`nı Roman gençlere açtı. 

 
EĞİTMENLE ÇALIŞIYORLAR
Bin Roman Bin Keman Projesi`nde de yer alan yaklaşık 50 öğrenci kısa bir süre önce Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı`nda eğitime alındı. ‘Roman Keman Orkestrası` Veysel Kan ve Alpaslan Uygun yönetiminde haftanın bir günü konservatuvarda çalışmalarını sürdürüyor. Roman gençler Leyla Atakan Kültür Merkezi`nde eğitmenleri gözetiminde iki saat boyunca nota, nazariyat ve enstrüman dersi görüyor. 
 
EKSİKLERİ EĞİTİMDİ
Çalışmalar hakkında bilgi veren eğitmenlerden Kan, öğrencilerin büyük bir hevesle derslere geldiğini söyledi. Kan, “Çocuklarımızda zaten doğuştan gelen bir yetenek var. Tek eksikleri eğitimdi. Büyükşehir belediyemiz her konuda olduğu gibi bu konuda da bize yardım elini uzattı. Çocuklarımıza en önemli eğitim kurumlarından biri olan konservatuvarı açtı. Haftanın bir günü burada müzik eğitimi veriyoruz” dedi. 
 
HEDEFLERİ FESTİVAL
Eğitmen Veysel Kan, öğrencilerin alacakları eğitimle önemli yerlere geleceklerine inandığının belirtti. Orkestranın öncelikli hedefleri arasında gelecek yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Roman Festivali yer alıyor. Koro festival çerçevesinde bir konser vermeyi planlıyor. Roman gençler, gelecekte ise Kocaeli`nden çıkacak sanatçılar arasına isimlerini yazdırmayı hedefliyor. 
 
Twitter
Twitter

KENT REHBERİ