KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Sağlıkçılardan zam yürüyüşü
Sağlıkçılardan zam yürüyüşü
Güncel
21 Aralık 2012 Cuma 15:41
  • 1045
  • 0

Sağlıkçılardan zam yürüyüşü

Dev Sağlık-İş Sendikası, asgari ücretteki zammın artırılması için 25 Aralık’ta yürüyüş yapacak

Dev Sağlık-İş Kocaeli Bölge Temsilcisi Talat Tunç, asgari ücret toplantıları ve yapılması planlanan zamla ilgili Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi`nde bir basın açıklaması yaptı. Üyelerin hazır bulunduğu toplantıda bölge temsilcisi Talat Tunç, asgari ücretin açlık sınırının altında olduğunu kaydetti. Tunç, “İnsanca yaşanacak asgari ücret; eğitim, sağlık, ulaşım ve barınma gibi temel hizmetlerin parasız olması için 25 Aralık salı günü saat 18.00`de yürüyüş yolu başında buluşuyoruz” diyerek eylem için çağrıda bulundu.

 
ORTAOYUNU SERGİLEYECEK
Temsilci Talat Tunç, önümüzdeki günlerde Asgari ücret tespit komisyonunun yine toplanacağını belirtti. Tunç, komisyonun alacağını kararların olumsuz olacağını ifade ederek, “Komisyona katılan hükümet, işveren ile işçi temsilcileri, zamların birbiri ardına geldiği bu koşullarda biz emekçiler açısından çalışma ve yaşam koşullarımızı daha da ağırlaştıracak bir ortaoyunu sergileyecekler” dedi.
 
40 MİLYON KİŞİ
Asgari ücretin, devletin kendi kurumlarının açıkladığı açlık sınırının bile çok altında olduğunu hatırlatan Tunç, “Bununla birlikte her gün elektrikten doğalgaza, akaryakıttan ekmeğe kadar her şeyin fiyatı artıyor. Çocuklarımızı okula gönderirken ‘katkı payı`, hastalandığımızda ‘katılım payı` adı altında para ödüyoruz. Ailelerimizle birlikte yaklaşık 40 milyon kişiyi doğrudan ilgilendiren asgari ücret insanca yaşayabilecek bir ücret olmalıdır” diyerek zammın daha makul seviyelerde olmasını istedi.
 
PARASIZ OLMALI
Öte yandan Tunç; taşeron çalıştırmanın yasaklanmasını ve tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmesini, asgari ücretli çalışanlar için elektrik, su, doğalgaz kullanımının asgari ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz olmasını,  sabah 06.00-09.00 ile akşam 18.00-21.00 saatleri arasında ulaşımın ücretsiz olmasını, eğitimde hiçbir ad altında para alınmamasını, eğitimin okul dışı giderlerinin de devlet tarafından karşılanmasını ve sağlığın tümüyle parasız olmasını istedi.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ