KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Sağlıkta ‘3+1’ dönemi eczacıları endişelendiriyor
Sağlıkta ‘3+1’ dönemi eczacıları endişelendiriyor
Güncel
17 Aralık 2011 Cumartesi 09:39
  • 1210
  • 3

Sağlıkta ‘3+1’ dönemi eczacıları endişelendiriyor

Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta, hükümetin artan ilaç giderlerini sınırlandırmak için aldığı önlemleri endişe verici bulduğunu söyledi

Eczacılar Odası Başkanı Sinan Usta, hükümetin artan ilaç giderlerini sınırlandırmak için aldığı önlemleri ve ilaçta başlayan ‘3+1` dönemini değerlendirdi. Usta, ilaç fiyatlarında yüzde 7.5 indirime gidilmesi ve şimdi de getirilmeye çalışılan yasal düzenlemenin endişe verici olduğunu söyledi. Usta, “Dünya`da bütün ülkelerde ilaç harcamalarıyla ilgili benzer sıkıntılar var. İlaç tasarrufu sağlamak ve fiyat üzerinden indirime giderek bir çözüm aramak doğru değil” dedi.
 

MAĞDUR OLUYORUZ
Hükümetin ‘sağlıkta dönüşüm` adı altında hayata geçirdiği icraatların hasta ve eczacıları karşı karşıya getirdiğinin altını çizen Usta, “İlaç indirim artış eczacıyı ve hastayı mağdur hale getirdi. Eğer bir çözüm getirilecekse bu kurum ve firma arasında bir anlaşmaya varmakla olur. Fiyatları sürekli düşürmek bir yerden sonra ilacın hammaddesini sağlama ve artan harcamaları karşılama konusunda sıkıntı yaratır” diye konuştu.
 

AKICILCI KULLANIM ŞART
Hekimden hastaya hastadan eczacıya kadar herkesin akılcı ilca kullanımıyla ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Usta, “Ucuz değil, bilinçli ilaç kullanımı yaygınlaştırılmalı. Eğer bu konuda çalışmalar yapılmazsa sıkıntı daha da büyür. Bu da ciddi bir mağduriyeti beraberine getirir. Geçmişte akılcı ilaç kullanımına yönelik çeşitli adımlar atıldı ama uygulama da pürüzler yaşandı. Bana göre yetkililerin bu konu üzerinde yoğunlaşması daha doğru olur” dedi.
 

‘3+1` YANLIŞ AMA...
Öte yandan Sağlık Bakanlığı ilaç kullanımında hayat geçirmek istediği  ‘3+1` dönemini hayata geçirmek istiyor. Bu uygulamaya göre aile hekimlerinin yazdığı reçeteden alınacak olan 3 TL`nin yanında 3 kutuyu geçen her bir ilca için hasta 1 TL fark ödeyecek ve reçeteye yazılacak ilca sayısı 4 kutuyla  sınırlandırılacak. Usta, bu uygulamanın yanlış olduğunu söylerken, “Şuanda vatandaştan muayene ücreti, reçete bedeli, ilaç farkı gibi birçok alanda ek ücret alınıyor ve bu masraflara ek fiyatlar da yolda” dedi.
 

BÜTÇE AÇIĞI ARTACAK
Usta, konuşmasını şöyle sürdürdü: “3+1 uygulamasıyla sıkıntı daha da artacak. Ancak, kutu adedinde sınırlamaya gitmek doğru. Ayakta tedavi gören bir hastaya 8-10 kutu ilaç yazmak doğru bir uygulama değil. Bu bakımdan bir tasarruf mümkün olabilir ancak, fiyat artışı vatandaş ve eczacı mağduriyetini arttırır. Global bütçe uygulaması kapsamında hükümet tarafında nüfus artışı düşünülmeden 3 yıllık ilaç harcama bütçesi oluşturuldu. 2012 yılında da bütçenin açık verme ihtimali oldukça yüksek. Hükümetin başka çözüm yolları araması şart”  dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ