KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Domuz ve at eti Gebze’yi karıştırdı
Domuz ve at eti Gebze’yi karıştırdı
Güncel
06 Nisan 2010 Salı 10:28
  • 7108
  • 1

Domuz ve at eti Gebze’yi karıştırdı

Gebze’de bazı lokantalarda domuz ve at etine rastlanmasının yankıları sürüyor. Oda başkanı kapısına kilit vurulan 3 esnafın adını açıklarken, isimleri lekelenenleri de aklamaya çalıştı

Gebze`de gıda sektörüne yönelik denetimlerde bir iş yerinde domuz eti, iki iş yerinde at eti, altı iş yerinde de kırmızı ete karıştırılmış kanatlı hayvan eti tespit edilmişti. Gebze Belediyesi söz konusu iş yerleriyle ilgili yasal işlem başlatırken, DHA`nın haberine yapılan montaj ortalığı karıştırmıştı. Haberin içine çok sayıda iş yerinin ismi eklenmiş, söz konusu firmalar karalanırken Gebzeliler de lokanta ve kasaplardan elini ayağını çekmişti.
 

“AÇIKLAYIN” DEMİŞTİ
Bunun üzerine Gebze Lokantacılar Odası Başkanı Yusuf Ziya Çalış harekete geçmiş, tüm oda üyelerinin zan altında kaldığını, montaj yüzünden bir kısmının da mağdur olduğunu söyleyerek Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker`e ‘isimleri açıklayın` çağrısında bulunmuştu. “İsimleri Köşker açıklamazsa ben açıklayacağım” diyen Çalış, önceki gün yaptığı basın toplantısında 3 iş yerinin ismini kamuoyuna açıkladı.
 

3 ESNAFIN ADINI VERDİ
Oda başkanı Çalış, düzenlediği basın toplantısında sadece işletmecilerin isimlerini vermekle yetindi. Çalış bu esnekliğe gerekçe olarak, “Açıklamanın ardından üç işletmenin sahibiyle de birebir görüştük. Kendilerinin de mağdur olduğuna kanaat getirdim. Bu yüzden iş yeri isimlerini değil esnafımızın isimlerini veriyorum” dedi. İşte oda başkanı tarafından açıklanan isimler: Kadir Ercan, Ahmet Çelikbaş ve Levent Tüysüz.
 

PENDİK`TEN GELMİŞ
Gerek at, gerekse domuz etlerinin İstanbul`un Pendik ilçesine bağlı Kurtköy mevkiinden geldiğini de söyleyen Çalış, “Kadir Ercan adlı esnafımız 5 kilo at etini bilmeden satın almış ve yüksek olasılıkla at eti sattığına dair ihbar da eti kendisine farklı şekilde satan kişi tarafından yapılmıştır. Her üç esnafımız da tüketiciye sattıkları eti evde kendilerinin ve aile bireylerinin de yediğini söylemiştir. Kısacası oda üyelerimiz de bu durumdan mağdur olmuştur” diye konuştu.
 

İSİMLERİ LEKELENENLER
DHA haberine yapılan montajda adı geçen iş yeri sahiplerini davacı olmaya davet eden, cumhuriyet savcılığının konunun üzerine gitmesini isteyen oda başkanı Yusuf Ziya Çalış dün yaptığı basın toplantısında da isimleri lekelenen işletme sahiplerinin aklanmalarına aracılık etti. O montajda çoğu Gebze, ikisi Çayırova`da kurulu iş yerleri Etta Pizza Restaurant, Duran Usta, Sade Cafe, Kadırga Tesisleri, İkiler Kebap, Gakkoş Kebap, Seferoğlu, Yörem Kebap, Reyhan Kebap, Kuytu Kebap, Çatı Restaurant ve Öz Şıkoğlu`nun isimleri geçmişti.
 

ESNAFA SAHİP ÇIKTI
Çalış konuya ilişkin olarak, “Halkımız, sanayicilerimiz, kurum ve kuruluşlarımız bu firmalardan, ismini zikretmediğimiz ve faaliyetlerine devam eden diğer firmalarımızdan hiç tereddüt etmeden hizmet alabilir. Lokantacılar Odası olarak dört ilçede tüm esnafımızın kefiliyiz. Genel anlamda ekonomik krizin de yaşandığı ülkemizde bu dönemde böyle bir şeyle karşılaşmak esnafımızı ziyadesiyle zor durumda bırakmıştır. Gebzeliler bu işten çıkar sağlamak isteyenlere prim vermemeli. Esnafımıza sahip çıkalım, çünkü başka Gebze yok” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ