KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Sahte maliyecilere dikkat!
Sahte maliyecilere dikkat!
Güncel
23 Aralık 2009 Çarşamba 17:11
  • 1416
  • 0

Sahte maliyecilere dikkat!

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı yaptığı açıklamada, kendilerini maliyeci olarak tanıtarak, mükellefleri dolandıran sahtekarlara karşı uyardı

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı vergi mükellefleri uyarıldı. Daire Başkanı Yafes Pehlivan son zamanlarda ilimizde kendilerini maliyeci olarak tanıtarak, vergi mükelleflerini dolandıran sahte maliyecilerin olduğuna dair ihbarlar aldıklarını belirterek, mükelleflere dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Pehlivan, şöyle konuştu;
 

İHBARLAR ALIYORUZ
“Son günlerde Vergi Dairesi Başkanlığımıza; Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Vergi Dairesi Başkanlığı`ndaki çeşitli makam ve unvanları kullanarak kendilerini maliyeci olarak tanıtan bazı kişilerin, mükelleflerden çeşitli menfaatler sağlamak amacıyla, değişik yöntemlere başvurdukları yönünde ihbarlar alıyoruz.”
 

BAŞVURULAN YÖNTEMLER
Yafes Pehlivan, başvurulan yöntemleri ve yapılması gerekenleri şöyle sıraladı; “Mükelleflerin işyeri, telefonla aranarak, arayan kişi kendisini vergi memuru, inceleme memuru, vergi müfettişi ve benzeri ünvanlarla tanıttıktan sonra, maliye camiasının yararına, başkanlığımız eski çalışanları veya emeklileri, yararına yemek, kokteyl veya gece tertiplediğini ve buna ilişkin davetiye satıldığını söylüyor.
 

DAVETİYE YÖNTEMİ
Ne kadar davetiye alınmak istendiği soruluyor. Davetiye almak istemeyenler ise, işyerinde vergi incelemesi yapılacağı yönünde tehdit ediliyor. Özellikle sene sonralarında ajanda veya eşantiyon eşya satışı yöntemine başvuruluyor. Maliye çalışanları yararına ajanda dağıttıklarını söyleyen sahte maliyeciler, bu yöntemle mükelleflere satış yapıyor.
 

MALİYE KOLKARTLARI
Diğer bir yöntemde ise, vergi mükellefi ya telefonla aranarak ya da iş yerlerine yakasında ‘Maliye` yazan kokartlarla gidilerek, maliye camiasındaki bazı kişiler referans olarak gösteriliyor. Mükelleflere dergi, CD, gazete ve benzeri şeyler satılıyor. Son günlerde sahtekarların en çok başvurduğu yöntem ise oldukça ilginç.
 

FARKLI YÖNTEMLER
‘ergi İnceleme ve Araştırma Merkezi ünvanıyla, seçilmiş ve adları belirlenmiş bazı firmalara Ankara`dan PTT kanalıyla gönderilen ve 25 TL ödeme muhabilinde teslimatı yapılan zarflar. Tebligatın muhattabı firma ‘Vergi İnceleme ve Araştırma Merkezi` ünvanını görünce Maliye Bakanlığı`ndan gönderildiğini düşünerek 25 TL ödemeyi yapıp zarfı tebellüğ ediyor.”
 

189 ALO MALİYE
Pehlivan, Maliye Bakanlığı`nın, hiç bir biriminin yemek düzenleme, CD, kitap, gazete veya eşontiyon eşya satışı yapmasının mümkün olmadığını, denetim yapılan işyerlerine giden görevli memurların, öncelikle kimlik göstererek kendilerini tanıtmak zorunda olduğunu söyledi. Pehlivan, “Bu gibi durumlarla karşılaşanlar 189 Alo Maliye, 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi ya da 155 Polis İmdat`ı arayabilirler” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ