KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7633 TL
  • 6.5625 TL
  • 7.3458 TL
Kocaeli Zirve
Şampiyonların lastiği Türk Prelli’de üretilecek
Şampiyonların lastiği Türk Prelli’de üretilecek
Güncel
23 Eylül 2010 Perşembe 16:30
  • 2704
  • 2

Şampiyonların lastiği Türk Prelli’de üretilecek

Türkiye’de kuruluşunun 50. yılını kutlayan Türk Pirelli Lastik Fabrikası, 2011 yılından itibaren Formula 1 lastiklerinin üretimini de gerçekleştirecek

Türk Pirelli Lastik Fabrikası, ‘Formula 1 Lastik Bölümü`nün açılışını İzmit tesislerinde gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Pirelli Lastik Fabrikası Grup Başkanı ve CEO`su Marco Tronchetti Provera, Farmula 1 lastiklerinin 2011 yılından itibaren İzmit`teki fabrikalarında üretilmeye başlayacağını söyledi. Formula 1 lastik bölümünün açılış törenine Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Pirelli Grubu Başkan ve CEO`su Marco Tronchetti Provera, Pirelli Lastik Genel Müdürü Francesco Gori, Türk Pirelli Genel Müdürü Andrea Pirondini`nin yanı sıra vali Ercan Topaca, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, AKP İl Başkanı Zeki Aygün ile AKP Milletvekili Muzaffer Baştopçu katıldı.
 

30 MİLYON EURO YATIRIM
Törenin ardından yerel, ulusal ve yabancı muhabirlerin katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Türk Pirelli`nin yanında kurulu bulunan teknik serviste yapılan toplantıda konuşan Pirelli Lastik Fabrikası Grup Başkanı ve CEO`su Marco Tronchetti Provera, Türk Pirelli Lastik İzmit Fabrikası ve işçilerini övdü. Dünyadaki Pirelli fabrikaları içinde en kaliteli üretimin burada yapıldığını vurgulayan Provera, şunları söyledi: “Biz Türkiye`ye kalmaya geldik. Türkiye`de 2010 cirosu, 2009`a göre yüzde 25`ten fazla artarak 500 milyon Euro`ya ulaştı. Son 10 yılda İzmit fabrikasına 140 milyon Euro yatırım yapıldı. 2011 yılı için ise 30 milyon Euro yatırım planlanıyor.
 

50 BİN LASTİK ÜRETİLECEK
Yıllık 8 milyon adet lastik üretimiyle İzmit fabrikası, Pirelli Grubu`nun en büyük fabrikasıdır. 2011`de Formula 1 için 50 bin lastik üretilecek.” Pirelli`nin bugün İzmit`te 2011–2013 arasındaki 3 yıllık dönemde tüm Formula 1 takımları için, ‘şampiyonlar`ın fabrikası`nı açtığını vurgulayan Tronchetti Provera sözlerine şöyle devam etti:
“50. yılını kutlayan İzmit fabrikası, 2007`den bu yana yarış lastiği üretimini de gerçekleştiriyor. İzmit fabrikası, Milano`daki araştırma ve geliştirme merkeziyle işbirliği içinde çalışacak olan bu yeni tesis ile Pirelli`nin Formula 1 aktivitelerinin de merkezi olacak.
 

SİNERJİ İÇİNDE ÇALIŞACAK
Formula 1 lastikleri, 1000`i aşkın mühendis ve teknisyenin bulunduğu Pirelli Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından geliştirilen simülasyon modelleri, bileşenler ve yapılar esas alınarak sadece İzmit fabrikasında üretilecek.
15 bin metrekarelik alana yayılan ve toplam 140 çalışanın görev yaptığı Formula 1, hattı en gelişmiş spor lastiği üretim donanımıyla çalışacak. İzmit tesisi, Pirelli`nin İngiltere`de Burton on Trent`teki spor lastiği hazırlama merkeziyle sinerji içinde faaliyet gösterecek ve aynı zamanda tüm Formula 1 lojistik faaliyetlerinin merkezi olacak.”
 

ERGÜN, HEDEF 600 BİN İŞÇİ
Daha sonra söz alan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, konuşmasında yabancı yatırımcıları Türkiye`ye yatırım yapmaya davet etti. Hyundai Otomobil Fabrikası`nın yeni üretimine başladığı i20 aracının İzmit`teki fabrikasında hatasız üretildiğini vurgulayan Ergün, “Bu Türk işçisinin ve teknik elemanlarının başarısıdır. 50 yıldır Türkiye`deki yatırımından büyük başarı sağlayan Pirelli, Formula 1 lastiklerini de buradaki tesislerde üretecek. Önümüzdeki 4 yıl içinde otomotiv sektöründeki hedefimiz 2 milyon araç üretmek, bunun 1,5 milyonunu ihraç edip, 50 milyar dolarlık ihracatı yakalamak ve istihdamı 600 bine ulaştırmaktır” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ