KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
“Sana köpek demek köpeğe hakaret”
“Sana köpek demek köpeğe hakaret”
Güncel
Aktan Uslu
06 Ekim 2018 Cumartesi 10:32
  • 10553
  • 0

“Sana köpek demek köpeğe hakaret”

BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, BBS Metal önünde öfke kustu. ‘Adrese teslim’ ifadesinde, “Sana köpek demek köpeğe hakaret. Yaratıksın” dedi. İşçileri terörle özdeşleştirenlere, vergi kaçakçılığının en büyük v….n h…..i olduğunu yine adrese teslim anlattı

Adnan Serdaroğlu… zehir zemberek!

İlimizin emek hareketine işçilikten yetiştirdiği sendikacılardan DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, uzun süre şube başkanlığını da yaptığı BMİS Gebze’nin örgütlendiği, sendikal örgütlenme sonrası 12 kişinin çıkartıldığı ve 25 gündür direnişin sürdüğü BBS Metal önündeki basın açıklamasında öfke kustu.

Adrese teslim…

Öfkesi yer yer yüz ifadelerine ve beden diline yansıyan Serdaroğlu hakaret sınırlarını zorladı. İsmini ağza almasa da “adrese teslim” diye tabir edilecek şekilde, “Sana köpek demek, köpeklere hakarettir. Yaratıksın” dedi.

BBS’de yeni iddia: Çalışanların

kutsal değerleriyle alay ediliyor

Fabrika içinde çalışanların kutsal değerleriyle alay eden imzasız yazılar dolaşmaya başladığını da öne süren Serdaroğlu, o yazıların sahiplerini “delikanlı” olmaya, yazısının altına imza atmaya davet etti.  

Hukuk camiasının ahlak çiğneyen avukatları

Serdaroğlu konuşmasında işe iade davalarında yaşadıkları zorlu sürece atfen sadece olan bitene ve bu duruma sessiz kalan yönetenleri eleştirmekle kalmadı. Bazı firmaların bazı avukatlarının süreci uzatmak için yetki itirazını bilinçli olarak yetkisiz mahkemelere yaptığını, sadece yetkili mahkemeyi bulmanın bile iki sene sürdüğünü söyledi. Hukukta etik kurallarının ve ahlakının üstelik hukuk camiasının içindeki kişilerce çiğnendiğini ima etti.

Gebze yerine Kocaeli’ye

bile bile itiraz ettiler

Serdaroğlu, BBS Metal’de de işveren itirazının Gebze İş Mahkemesi yerine Kocaeli İş Mahkemesi’ne, yetkinin Gebze İş Mahkemesi’nde olunduğunun bilinmesine rağmen kasıtlı olarak yapıldığını kaydetti. Serdaroğlu, “Böylece işverenlik zaten mahkemelerin yoğunluğu nedeniyle uzayıp giden dava sürecini bilerek ve isteyerek bir başka mahkemede açmak suretiyle daha da geciktirme yoluna gitmiş ve kötü niyetini bir kez daha sergilemiştir.”

İşveren vahşi kapitalizmin

kurallarını yerine getiriyor

Sendikal örgütlenmeler sonrası işverenin takındığı her tutumun aslında doğal olduğuna dikkat çeken, onların görevinin vahşi kapitalizmin kuralları gereği daha fazla kar hırsıyla emekçiyi daha fazla ezmek olduğunu izah eden Serdaroğlu, sermaye bağımlısı AKP Hükümeti’nin de onların telkinlerine uyduğunu kaydetti. Sermayenin bu uygulamalarına karşı işçi sınıfının her zamankinden daha fazla birlikteliğe ihtiyacı olduğunu izah etti.

İSG uzmanı dayanmıyor…

BBS Metal’de işçilerin ağır ve kansere sebep olacak kokular altında çalıştığını kaydedip, “Buraya iş sağlığı ve güvenliği uzmanı dayanmıyor. Onurlu olan İSG uzmanı çalışamayıp işi bırakıyor. İşverenin burada uzun süre maaşın bir kısmını bordro üzerinden banka aracılığıyla, diğer kısmını elden ödedi. İşveren burada vergi kaçırdı. Tüm bu olup bitenlere rağmen bu işyerinde en küçük bir denetleme yapılmadı” dedi.

“İşveren vergi kaçırıyor. Vergi

kaçırmak en büyük v…..n h…..idir”

BBS İdare Amiri Tuncay Dursun’un bir süre önceki basın açıklamasında yer alan, sendikaları neredeyse terör örgütü ilan eden açıklamasındaki ifadelerden öfkelendiği gözlenen Serdaroğlu,  “En büyük v…..n h……i budur” deyip BBS metal işverenini aleni, v…..n h…….i ile itham etti, ekledi: “İki gün önce yine bir terör saldırısı oldu ve bizim de içimiz yandı. Terörden en çok zarar gören sendikayız.”

Çoğunluğu Bakanlık onayıyla sağladık

Öte yandan BMİS Gebze Şubesi’nin konuya dair yazılı açıklamasında ise özetle şu görüşlere yer verildi: “BBS Metal’de işverenin tercihiyle örgütlendik ve Bakanlığa, 27 Haziran 2018’de başvurduk. Bakanlık başvurumuzu 04 Temmuz 2018’de tebliğ ettiği yazıyla sendikamızın yasada aranan gerekli çoğunluğu elde ettiğini açıkça beyan etti. Bakanlığın bu tespitine rağmen işverenlik ne yazık ki bu tespiti hiçe sayarak işçilerin iradesine, sendikanın varlığına meydan okurcasına çoğunluk yokmuş gibi dava yolunu tercih ederek iyi niyetten yoksun olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Ne anlama geldiğini her vatandaş anlar

Faşist, askeri darbenin yıldönümünde, 12 Eylül 2018’de 12 üyemiz tazminatsız olarak işten çıkartılmıştır. Her nedense o güne kadar kayda değer bir işçi çıkarmanın yaşanmadığı iş yerinde birden bire, üstelik tamamı sendikalı 12 işçinin çıkartılmasının ne anlama geldiğini anlamak ortalama bir vatandaş için hiç de zor olmayacaktır. Bu konuda biz Birleşik Metal-İş Sendikası olarak işçi arkadaşlarımızla ilgili gerekli hukuki süreci başlatmış bulunuyoruz. Sonucun işe iade şeklinde çıkacağından hiç şüphemiz yoktur.

İftira hakaret içeren imzasız bildiri

Sendikal örgütlenmemizden bir süre sonra işyerinde yeni görevlendirilen ve kerameti kendinden menkul (BBS İdare Amiri, emekli asker Tuncay Dursun’u kast ediyor) bir kişi tarafından işçi arkadaşlarımıza taciz ve hakaret içeren çeşitli davranışların yanı sıra sendikamızla ilgili aşağılayıcı sözler sarf ettiği bilinmektedir. Yine bu aşamada işe alınmasının tek nedeni sendikal örgütlenmeyi sonlandırmak olan zat tarafından kaleme alındığı anlaşılan ve içeriği açısından yalan, iftira ve hakaret barındıran bir bildiri imzasız olarak işçi arkadaşlarımıza dağıtılmak istenmiştir.

TCK 117 ve 118’e göre suçtur

Bütün bunların artık yasalara saygısızlık ve yasaları hiçe sayma sınırlarını aşarak Türk Ceza Kanunu’nun 117 ve 118’nci maddeleri gereğince birer suç oluşturduğunun tüm kamuoyu tarafından bilinmesinde yarar görüyoruz. Sendikamız konuyla ilgili gerekli hukuki işlemleri yapacaktır.”

 

Aydın süreci anlattı

BBS Metal’de dün gerçekleşen basın açıklamasında ilk BMİS Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın söz alıp sürece dair değerlendirmede bulundu. Aydın ardından sözü BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’na verdi.

KESK MYK Üyesi Bozdoğan da katıldı

Basın açıklamasına KESK Eğitim-Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi, Yüksek Öğretim ve TİS Genel Sekreteri Özgür Bozdoğan ile Gebze Şube Başkanı Oğur Aydın ve şube yöneticisi Eylem Bahadır; Gebze Sendikalar Birliği (GSB) sözcüsü - ve Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, DİSK Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal ile Eğitim-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Bülent Metin de katıldı. Siyasi katılım ve destek ise EMEP ve TKP Gebze İlçe Örgütleri’nden geldi.

BBS ve Flormar direnişçileri kol kola halay çekti

İşçi sendikalarının şube yöneticileri ve örgütlü oldukları işyerlerinden temsilcilerin de yer aldığı basın açıklamasına direnişteki Flormar işçileri de destek verdi. Müzik eşliğinde halay çekilmesi ile başlayan basın açıklaması Aydın ve Serdaroğlu’nun konuşmalarının ardından aynı şekilde sona erdi.

DİĞER HABERLER

Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

Hurda araçta ÖTV indirimi artırıldı

16 yaş ve üzerindeki motorlu araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında terkin edilecek ÖTV'nin üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya yükseltildi. İndirim miktarları yeni aracın ÖTV matrahı 70 bin liraya kadar olanlarda 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı. Matrahı 70 bin lira ile 120 bin lira arasında olan araçlar için terkin edilecek ÖTV 12 bin lira oldu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ