KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Sanayi kuruluşları deprem risklerini öğrenebilecek
Sanayi kuruluşları deprem risklerini öğrenebilecek
Güncel
14 Ekim 2009 Çarşamba 16:29
  • 1526
  • 0

Sanayi kuruluşları deprem risklerini öğrenebilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası imzaladığı protokolle odaya üye sanayi kuruluşlarına ivme ölçer cihazı yerleştirecek. Böylece sanayi kuruluşlarının ve kentin deprem riskleri belirlenecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü`nde kurulu bulunan Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi`ne bağlı olarak Kocaeli Sanayi Odası ile önemli işbirliği için masaya oturdu. Odaya üye sanayi kuruluşlarına ivme ölçer cihaz yerleştirilmesini kapsayan protokole Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu imza attı. Basın Merkezi`nde düzenlenen protokol törenine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Mustafa Çöpoğlu, Ercan Yazıcı, Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri Hamdi Doğan, Fuar Müdürü Feyzi Utaş katıldı.
 

DEPREM RİSKİ BELİRLENECEK
Başkan Karaosmanoğlu yaptığı açıklamada, Kocaeli`nin deprem gerçeğine dikkat çekerek, “Kocaeli, Türkiye`nin en önemli deprem kuşağı üzerinde. Bu nedenle deprem bu kent için de bu kentin insanı için de çok önemli. Büyükşehir Belediyesi olarak bir dizi önlem aldık. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu çalışmayla sanayi kuruluşlarımız da depreme önceden hazırlıklı konuma gelecek. Deprem riskleri belirlenecek. Bu alanda TÜBİTAK-MAM ve üniversite ile de işbirliğimiz var”dedi. Ayhan Zeytinoğlu ise Büyükşehir Belediyesi`nin örnek projeleri arasında gösterdiği çalışmanın kente hayırlı olmasını diledi.
 

DEPREM TEHLİKE HARİTASI
Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı  işbirliğiyle 2007 yılında Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü`nde kuruldu. Bu sistem konuşlandırılan ivme ölçer aletlerinden gelen sinyalleri internet aracılığıyla kaydediyor. Yerleştirilen cihazlar Kocaeli`nde hissedilen ya da hissedilemeyen  depremleri kaydediyor. Bu kaydedilen veriler daha sonra inceleniyor. En büyük deprem ivmesi hesaplanıyor. Bunlara göre sismik deprem tehlike bölgeleri haritası yapılıyor.
 

HEDEF 45 DEPREM İSTASYONU
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi son olarak 17 Ağustos Marmara Depremi`nin 10. yılında Gölcük Kavaklı, Karamürsel, Kandıra ve Körfez`de kurduğu 4 adet deprem istasyonunun açılışını gerçekleştirmişti. 2010 yılı sonuna kadar 10 olan deprem istasyonu sayısını 45`e çıkarmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, deprem bilincini eğitim kanalıyla da aşılamaya çalıştı. Okullarda bu konuda seminerler düzenleyen Büyükşehir Belediyesi ilköğretime yönelik hazırladığı “Kıpırdayan Dünya” aldı tiyatro oyunuyla 6 bin öğrenciye ulaşmayı başardı.
 

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ