KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Sapanca Gölü kuruyor
Sapanca Gölü kuruyor
Güncel
03 Aralık 2011 Cumartesi 15:57
  • 4155
  • 5

Sapanca Gölü kuruyor

Sapanca Gölü ve Yuvacık Barajı’nın kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyleyen SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, İzmit’in susuz kalabileceğini ifade etti

Sapanca Gölü`nde meydana gelmesi beklenen kuraklık, suyunun belli bir kısmını gölden alan İzmit`i de ciddi şekilde etkileyecek. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Rüstem Keleş, göldeki su seviyesinde ciddi bir düşüş yaşandığını, geçen yılın ilk 11 ayı ile bu yılın ilk 11 ayı kıyaslandığında yağışların yüzde 39 azaldığını ifade etti. Ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya kalındığını, yağış olmazsa gölün risk altına gireceğini de belirten Keleş, Yuvacık Barajı`nında risk altında olduğunu söyledi. Keleş, “İzmit susuz kalabilir” dedi.
 

İZMİT SUSUZ KALABİLİR
Su seviyesindeki kritik eşiğin 29,9 metre olduğunu söyleyerek Yuvacık Barajı`nda da kuraklık yaşandığını ifade eden Keleş, “Kritik eşiğe yaklaşıyoruz. Bu eşiğe gelirsek göldeki biyolojik yaşam risk altına girebilir. Kuraklık Yuvacık Barajı'nı da etkiledi. Barajdaki su seviyesi giderek düştü. Barajda 15 milyon metreküp su kaldı. Kuraklık devam ederse İzmit'inde içme suyu ihtiyacı doğabilir. Sapanca'dan içme suyu talep edebilir. Meteoroloji'ye göre bu ayda ciddi bir yağış beklenmiyor. Bu sebeple su kaysını önlemek için Çark Deresi'ne tahliye kapaklarını kapattık" şeklinde konuştu. 


SANAYİ SU ALMAMALI
Sapanca Gölü`nden hala sanayi kuruluşlarının ciddi bir şekilde su çektiğini de sözlerine ekleyen Keleş, “Gölden sadece bir sanayi tesisi yılda 30 milyon metreküp su çekiyor. Söz konusu rakamın çok ciddi bir rakamdır. Biz Sapanca Gölü'nün sadece içme suyu kaynağı olarak kullanılmasını istiyoruz. Sanayi suyunu başka yerden temin etmeli. İçilebilir nitelikteki su sanayide kullanılmamalı. Yoksa kuraklık olursa hepimiz su sıkıntısı çekeriz” ifadesini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ