KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Sapanca Gölü’nde yeterli su var
Sapanca Gölü’nde yeterli su var
Güncel
15 Aralık 2011 Perşembe 13:44
  • 3218
  • 1

Sapanca Gölü’nde yeterli su var

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Yuvacık Barajı’ndaki azalma nedeniyle Sapanca Gölü’nden su alınmasının bir sıkıntı yaşatmayacağını söyledi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, bir televizyon kanalında yayınlanan haber programına telefonla bağlanarak, Yuvacık Barajı`nda su seviyesinin azalması üzerine Sapanca Gölü`nden su alınmasına yönelik bilgi verdi. Göldeki 1 metre yükseklikteki suyun 50 milyon metreküpe karşılık geldiğini belirten Karaosmanoğlu, “Sapanca Gölü zaten içme suyu havzasıdır. Biz Kocaeli`ye verdiğimizi suyun yüzde 25`ini Sapanca Gölü`nden karşılıyoruz. Gölden aldığımız su günlük 72 bin metreküptür. Bu da geçici bir süre için. Gölde yeteri kadar su var” diye konuştu.
 

ACİL BİR DURUM YOK
Karaosmanoğlu, “Sonbahar mevsimi kurak gidiyor. Uzun zamandır kar ve yağmur yağışı olmadı. Yuvacık Barajı`nda su miktarı azaldı. Biz de hazırlıklarını çok önceden yaptığımız B planını devreye aldık. Adapazarı suyun tamamını gölden alıyor. Kar ve yağmur yağışı başladığında Yuvacık Barajı ve Sapanca Gölü suya doyacak. Kandıra`da büyük bir baraj yapıyoruz, 2 yıl sonra devreye alacağız. Kocaeli için gelecekte bir su sıkıntısı görmüyorum” şeklinde konuştu. Acil bir tasarruf durumu bulunmadığını aktaran Karaosmanoğlu, ancak her zaman suyu israf etmeden kullanmak gerektiğine dikkat çekti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ