KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Sapanca Gölü’ndeki su alımını durdurduk
Sapanca Gölü’ndeki su alımını durdurduk
Güncel
26 Aralık 2011 Pazartesi 08:47
  • 3980
  • 14

Sapanca Gölü’ndeki su alımını durdurduk

Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin mevsim normallerinin altına düşmesi nedeniyle Sapanca Gölü’nden su alan İSU, yağışların başlamasıyla birlikte baraj dolunca gölden su alımını durdurdu

Son 3 ayda yeterli yağış olmaması, Yuvacık Barajı`nı besleyen derelerin kurumasına ve baraj gölündeki su seviyesinin son yılların en alt seviyesine inmesine neden olmuştu. 2006 yılında baraj suyu bitince kente 17 gün boyunca kente dönüşümlü olarak su verilmiş ve kentte büyük bir panik yaşanmıştı. Büyükşehir Belediyesi, benzer sıkıntının yaşanmaması için Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol imzalamış ve yıllık 30 milyon metreküp su alımı konusunda anlaşma sağlayınca, Sapanca- Yuvacık hattında ‘Sapanca Gölü-Yuvacık Arıtma Tesissi Arası İçme Suyu Terfi ve İsale Hattı`nı yapmıştı. Barajdaki su bitince ilk kez Sapanca Gölü`nden geçtiğimiz haftalarda su almaya başlamıştık.
 

GÜNLÜK 72 BİN METREKÜP
Geçtiğimiz haftalarda Sapanca Gölü`ndeki suyu almaya başlayan İSU Genel Müdürlüğü, bir hafta süreyle her gün 72 bin metreküp su aldı. Yağmurların başlaması, baraj gölünü besleyen dere sularının kapasitenin üzerine çıkması ve baraj gölündeki su seviyesinin yeniden yükselmesiyle Sapanca Gölü`nden alınan su şimdilik kesildi. İSU Genel Müdürlüğü`nden yapılan açıklamaya göre; su konusunda şimdilik endişe yok. İSU, kar yağışı ve yağmurla birlikte baraj gölündeki seviyesinin de her geçen gün yükseldiğini açıkladı. Bu nedenle Sapanca suyu şimdilik kesildi.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ