KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Sapanca’nın imdadına yağış yetişti
Sapanca’nın imdadına yağış yetişti
Güncel
10 Kasım 2012 Cumartesi 13:14
  • 1720
  • 0

Sapanca’nın imdadına yağış yetişti

Kocaeli ve Sakarya'nın içme suyu ihtiyacını karşılayan ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Sapanca Gölü'nün imdadına yağışlar yetişti

Yuvacık Barajı'nda yeterli su bulunmaması sebebiyle Kocaeli'nin de su çektiği Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi giderek düşmüştü. Sanayi tesisleri ve su fabrikalarının da denetimsiz su kullandığı göldeki su seviyesi 31 metreye kadar düşerek, kritik eşik olan 30 metreye yaklaşmıştı. Son iki gündür yağan yağmurla birlikte göl seviyesi yükselmeye başladı. Yağışlarla birlikte göldeki su seviyesi yarım metre yükseldi. Yağışların sürmesi halinde göldeki su seviyesinin şimdilik risk oluşturmayacağı belirtildi.

 
"RAPOR DİKKATE ALINMALI TAŞ OCAĞI AÇILMAMALI" 
Bu arada Sapanca Gölü'nü besleyen derelere çok yakın olan Yanık köyündeki taş ocağının yeniden açılmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Köy muhtarı Sibel Baykal, 35 yıl önce kapatılan taş ocağının yeniden açılmasının Sapanca Gölü'ne zarar vereceğinin bilimsel olarak kanıtlandığını, bu sebeple ocağın yeniden açılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Baykal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi için Devlet Demiryolları (TCDD)'na Sapanca'nın Yanık köyünde gölü besleyen derelerin bulunduğu alanda taş ocağı işletme izni vermesine karşı çıktıklarını hatırlatarak, "Haklı olduğumuzu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Bu sebeple İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi İçsular Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan taş ocağının işletilmesi halinde göle zarar verip vermeyeceğinin araştırılmasını talep ettik. Üniversite hazırladığı raporla, endişelerimizin boşa olmadığını gördük." şeklinde konuştu.
 
GÖLÜ KİRLETİYOR DİYE KAPANMIŞTI
Araştırmalar sonucu hazırlanan raporda, taş ocağının faaliyete geçmesi halinde içme suyu havzası olan Sapanca Gölü ve gölü besleyen Yanık Deresi'nin su kalitesinin olumsuz etkileneceğinin ortaya çıktığını vurgulayan Baykal, "Raporda dere yatağına dökülecek malzemelerin balıkların üreme ve beslenme alanlarında tahribata yol açabileceği ve gölün su kalitesini düşüreceği ortaya çıktı. Dolayısıyla bu rapor dikkate alınarak taç ocağının artık açılmaması gerekir. Zaten bu ocak 35 sene önce de gölü kirletiyor gerekçesiyle kapatılmıştı." diye konuştu.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ