KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Savarona’daki özel tarihi eşyalar müzede
Savarona’daki özel tarihi eşyalar müzede
Güncel
05 Aralık 2010 Pazar 14:05
  • 2229
  • 0

Savarona’daki özel tarihi eşyalar müzede

İçinde fuhuş yapıldığı için el konulan Atatürk’ün gemisi Savarona’nın içindeki orijinal 186 parça değerli eşyanın Kocaeli Müze Müdürlüğü'ne teslim edildiği ortaya çıktı

Amerikalı William Francis Gibbs tarafından tasarlanan ve 1931 yılında 4 milyon dolara inşa edilen Savarona`yı, 1938`de Türk Hükümeti satın aldı. Atatürk`ün kısa süre kullandığı ve vefatından sonra Savarona, Türkiye Denizcilik İşletmeleri`ne devredilmişti. Merhum Turgut Özal`ın Başbakanlığı döneminde 49 yıllığına armatör Kahraman Sadıkoğlu`na kiralanmıştı. Yatta ünlü işadamları ve yabancı uyruklu kadınların fuhuş yaptığı ihbarı alan polis Savarona`ya baskın yapmıştı. 
 

BÜYÜKŞEHİR TALİP OLMUŞTU
Fuhuş baskınıyla gündeme gelen Savorana`ya sahip çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Maliye ve Kültür Bakanlığı`na resmi yazıyla başvuruda bulunarak Savarona`yı Sekapark Bölgesi`nde müze olarak değerlendirmek için talip olmuştu. Büyükşehir şimdi Savarona için, iki bakanlık ile yatı 49 yıllığına kiralayan işletmeci arasındaki devir işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor.
 

BAKAN GÜNAY AÇIKLADI
CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya`nın, geçtiğimiz gün Savarona yatı ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Savarona`nın, denizcilik alanında hizmet verebilme kabiliyeti bulunan bir kamu kurumu bünyesinde ve bakanlığımız denetiminde özel müze olarak değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülüyor. Yatın ilk kullanım hakkı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı`nda iken hizmet dışı kalması nedeniyle Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kiraya verilen söz konusu yat üzerinde bakanlığımızın hiçbir tasarrufu yok” dedi.
 

MALİYE İLE GÖRÜŞÜLECEK
Bakan Ertuğrul Günay, verdiği yanıtta Savora içindeki tarihi önem taşıyan mobilyaların da durumuna değinerek şu açıklamada bulundu: “Gemiye ait taşınabilir nitelikteki 186 adet kültür varlığı Kocaeli Müzesi Müdürlüğü`ne devredilerek, koruma altına alınmıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı`ndan alınan 29 Eylül 2010 tarihli ve 2282 sayılı yazıda, Savarona`nın deniz müzesi olarak düzenlenmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı`ndan tahsisi istenmiştir. Bahse konu yat, bakanlığımız tasarrufunda bulunmadığından söz konusu talep 7 Ekim 2010 tarihli ve 207255 sayılı yazımız ekinde Maliye Bakanlığı`na illettik. Devir işlemi Maliye Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi arasında yapılmalıdır”   
 

DEĞERLİ EŞYALARI BİZDE  
İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, söz konusu yattaki Atatürk`e ait orijinal 186 özel eşyanın Kocaeli Müzesi`ne daha önceden teslim edildiğini doğruladı. Zamburkan, “Savarona`da Atatürk`e ait çok değerli eşyalar daha önce bizim müzemize teslim edilmişti. Teslim edilen koltuklar, yatağı, çalışma masası, sehpalar ve diğer birçok orijinal objelerin önemli bir kısmını ‘Milli Saraylar`a gönderip orijinaline uygun olarak onardık ve getirip müzelerimizde sergiledik. Savarona müze olarak kullanılmak üzere Büyükşehir`e teslim edilmesi halinde bu eşyaların tamamını iade edeceğiz” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ