KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Savcı sürücü için 15 yıl istedi
Savcı sürücü için 15 yıl istedi
Güncel
30 Aralık 2011 Cuma 13:16
  • 4150
  • 1

Savcı sürücü için 15 yıl istedi

18 Temmuz’da Mini Köşk Restaurant önünde iki kişinin öldüğü kaza nedeniyle yargılanan kamyon sürücüsü için savcı üç yıl ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası istedi

Geçtiğimiz yaz aylarında ‘Ölüm Yolu` olarak lanse edilen Kandıra Yolu üzeri Mini Köşk Restaurant önünde meydana gelen kazada iki kişi yaşamını yitirmişti. Kazaya sebebiyet verdiği iddiasıyla yargılanan kamyon sürücüsü Cafer Ergül hakkında görülen davada savcı üç yıl ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası istedi. Mini Köşk önünde meydana gelen kazada Cafer Ergül (51) idaresindeki 41 NB 462 plakalı kamyon ‘U` dönüşünün yasak olmasına rağmen dönünce 41 N 5231 plakalı aracın sürücüsü Salim Bilgiç (34) ile Sadık Onkun`un bulunduğu araca çarpmıştı. Çarpışma sonrasında Salim Bilgiç ve Sadık Onkun feci şekilde yaşamını yitirmişti.
 

TUTUKLU YARGILANDI
Olayın ardından yaralanan kamyon sürücüsü Cafer Ergül ise hastanedeki tedavisinin ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verdiği iddiasıyla o günden bu yana tutuklu bulunan Ergül`ün davasının görülmesine devam edildi. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi`ndeki davaya ölenlerin yakınları Hacı Mehmet Onkun, Göksal Onkun ve Bilal Bilgiç ile avukatları Naim Ulaş ve tutuklu sanık Cafer Ergül ve avukatı Uğur Aslan katıldı.
 

RAPORA GÖRE SUÇLU
Mahkemede ‘Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi`nden gelen rapor okundu. Rapora göre kamyon sürücüsü Cafer Ergül`ün asli ve tam kusurlu olduğu belirtildi. Bunun üzerine müşteki avukatı Naim Ulaş sanığın sadece yolu kısaltmak için böyle bir kazaya neden olduğunu ifade ederek “Sanığın kusuru fazladır. Ayrıca o günden bu yana sanık veya sanığın yakınları ölenlerin ailesine baş sağlığında bile bulunmamıştır. Ceza tayin edilirken bu hususların da göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz” dedi.
 

15 YILHAPİS İSTEMİ
Sanık avukatı Uğur Aslan ise müvekkilinin tahliye edilmesini talep ederek “Yeniden keşif yapılması konusunda talebimizi yineliyoruz” diye konuştu. Tutuklu sanık Ergül ise “Raporları kabul etmiyorum. O gün orada hava yağmurlu ve puslu değildi. Diğer aracın 80`le geldiği belirtiliyor ancak o hızla gelseydi durmamama imkanı yoktu. Ben tam kusurlu değilim” ifadesini kullandı. Cumhuriyet savcısı ise dosyayla ilgili mütalaasını vererek sanığın birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet verdiği suçlamasıyla sanık için 3 yıl ile 15 yıl arasında değişen hapis cezası istedi.
 

DAVA ERTELENDİ
Cumhuriyet savcısının mütalaasına itiraz eden sanık avukatı Uğur Aslan, “Cumhuriyet savcısının mütalaasına katılmıyoruz. Kendi savunmamızı yapmak için mahkemeden ek süre talep ediyoruz. Aynı zamanda da müvekkilimin tahliye edilmesini talep ediyorum” dedi. Mahkeme tahliye talebini reddederek avukatın istediği sürenin verilmesine karar vererek mahkemeyi 12 Ocak tarihine erteledi. Gelecek celsede mahkemenin karara bağlanması bekleniliyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ