KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Sayımlar için kollar sıvandı
Sayımlar için kollar sıvandı
Güncel
09 Aralık 2010 Perşembe 14:25
  • 1923
  • 0

Sayımlar için kollar sıvandı

Türkiye, yeni yılla birlikte detaylı bir nüfus sayımı çalışmasına hazırlanırken, Kocaeli Valisi Ercan Topaca konuyla ilgili bir toplantı gerçekleştirerek, çalışmaların startını verdi

Yeni yılla birlikte vatandaşlar evleriyle birlikte sayılmaya başlanacak. 2011 yılı içerisinde sayım memurları ellerinde anketler evlerimize tek tek girecek, demografik yapımızdan, ekonomik durumumuzdan tutun, ikamet ettiğimiz konutun yapı özelliğine kadar bir dizi sorular sorup kayıtlar tutacak. Kocaeli Valiliği konuyla ilgili ilk adımını attı. Vali Ercan Topaca`nın başkanlığında konuyla ilgili bir toplantı yapıldı ve çalışmaların startı verildi.
 

TOPLANTI GERÇEKLEŞTİ
Büyükşehir Belediye Bakanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi, TÜİK Bölge Müdürü Şemsettin Özcan, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Necdet Demirsoy, tüm ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ile TÜİK Sosyal Araştırmalar Grup Sorumlusu Ayşe Metin ve uzman Elif Kendigelen`in yeraldığı toplantıda, “2011 Nüfus ve Konut Sayımı” uygulamasının nasıl yürütüleceğine ilişkin konular ele alındı.
 

KONUTLARA İLİŞKİN BİLGİ
Toplantının açılış konuşmasını yapan vali Topaca, sayımın amacını “Ülkemiz sınırları içerisinde ikamet eden nüfusun il, ilçe ve köy olmak üzere en küçük coğrafi birim bazında demografik, sosyal ve ekonomik nitelikleri ile konutlara ilişkin bilgilerin elde edilmesi” şeklinde açıkladı. Topaca, bununla ilgili çalışmalara daha önce başlanıldığını ancak AB`nin ‘Zorunluluk 2011 yılında` kararıyla tehir edildiğini bildirdi.
 

SAYIM BÜROLARI OLACAK
Topaca 2011 yılında gerçekleştirilecek bu tespitin Kocaeli`de kusursuz yürütülmesiyle ilgili tüm tedbirlerin alınmasını istedi. Vali Topaca uygulamayla ilgili kısa bilgiler de aktardı. Yeni yılla birlikte il ve ilçe yürütme komiteleri, sayım büroları ve veri giriş büroları oluşturulacağını kaydeden Kocaeli Valisi Ercan Topaca, TÜİK tarafından yürütülecek sayımların da nasıl gerçekleştirileceği hususunda şunları kaydetti:
 

BİNALARA DA MERCEK
“Adreslere tek tek gidilecek. Ellerde soru kağıtları, hanedeki herkesle yüzyüze görüşülecek, nüfusun kişisel nitelik bilgileri, daimi ikametgah, göç, istihdam, özürlülük, doğurganlık durumları ile yaşadıkları bina ve konut niteliklerine ilişkin bilgiler derlenecek. Sayım, 2011 Nüfus ve Konut Sayımı Ulusal Adres Veri Tabanı ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi kayıtları kullanılarak yapılacak. Kayıtlarda güncellemeye büyük önem verilecek.”
 

LEVHALAMA ÇALIŞMASI
Topaca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nüfus Hizmetleri Kanunu ve Adres ve Numaralamaya İlişkin Yönetmelik uyarınca adresle ilgili güncellemeleri ise belediye-özel idarelerince, nüfus ile ilgili güncellemeler ise il-ilçe nüfus müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek. Belediyeler il ve ilçe merkezlerinde İl Özel İdare de köy yerleşim yerlerinde levhalama ve numaralama güncelleme çalışmalarını hızla tamamlayacak.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ