KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
SEDAŞ’ın gözü dar gelirlinin cebinde!
SEDAŞ’ın gözü dar gelirlinin cebinde!
Güncel
01 Aralık 2012 Cumartesi 10:10
  • 943
  • 2

SEDAŞ’ın gözü dar gelirlinin cebinde!

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, SEDAŞ’ın vatandaşa çektirdiği sıkıntıyı meclise taşıdı. SEDAŞ’ın hükümet aracılığıyla, gözünü dar gelirli vatandaşın cebine diktiğini söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, SEDAŞ`ın vatandaşa yarattığı sıkıntıyı meclise taşıdı. Özelleştirildikten sonra, elektrik dağıtımında, tahsilatı konusunda yarattığı sıkıntı nedeniyle sürekli şikayet konusu olan SEDAŞ`ın, gücünü hükümetten aldığını söyleyen milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, “SEDAŞ- hükümet aracılığıyla gözünü vatandaşın cebine dikmiştir” dedi. TBMM`de düzenlediği basın toplantısında, SEDAŞ`ın Kocaeli`de yarattığı sıkıntıyı aktaran Kaplan, Kocaeli Çayırova`daki 2007 yılında tamamlanan bin 736 TOKİ konutunda oturanlara daha önce 50-60 lira gelen elektrik faturalarının bin-iki bin lira arasında gelmeye başladığını, vatandaşların faturalara itiraz ettiğini anlattı. 

 
SAYAÇLAR BOZUKMUŞ...
Çayırova`daki vatandaşların elektrik faturalarının artması nedeniyle yaptığı itirazlardan sonra SEDAŞ`ın elektrik sayaçlarının bozukluğunu öne sürdüğünü belirttiğini söyleyen Kaplan, “SEDAŞ'ın, vatandaşlara, ‘Bölgedeki elektrik sayaçlarının bozuk olduğu, 676 sayacın değiştirildiği, 4-5 yıllık borca karşılık son 1 yılın borcunu aldıkları` yanıtını vermiştir. Bu uygulamanın EPDK`nın yönetmeliğine aykırıdır. SEDAŞ, hiçbir talep ve başvuru olmadan bunları yapmıştır. Eğer sayaçlar bozuksa, niye tümü değil de 676`sı değiştiriliyor?” ifadesini kullandı.
 
DOLANDIRICILIK VAR   
SEDAŞ'ın ‘Hükümet aracılığıyla vatandaşın cebine elini uzattığını` ileri süren Kaplan, “Bunun altından kötü kokular geliyor. Savcılar araştırsın. Bu rantın bedeli, bir yıl için 2,5 milyon liradır. Dolandırıcılık olduğu kanaatindeyim. Böyle bir özelleştirme mantığı olabilir mi? Hani özelleştirme ile elektrik ucuzlayacaktı? SEDAŞ hizmet değil, para toplamanın derdinde. İktidar Hükümet de yaşananlara göz yumuyor, şirketleri korumanın telaşında” dedi.
 
SIKINTILAR ÇOK FAZLA
SEDAŞ`ın hizmet vermeye çalıştığı bölgelerde sıkıntı ve sorunların diz boyu olduğunu söyleyen Kaptan, Kocaeli`nde yaşanan sıkıntıların can sıkıcı boyutlara ulaştığını belirtti. Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: “SEDAŞ olarak bilinen bu şirketin yaşattığı sıkıntılar sadace Kocaeli`ne özgü değil; Bolu, Düzce, ve Sakarya`dan da tarafımıza iletilen birçok şikayet dilekçesi mevcut. SEDAŞ`ın cumartesi-pazar demeden, bayram demeden, nedeni ve süresi belli olmayan ve günlerce süren elektirik kesintileri yapıyor” 
 
YAKINILAN KONULAR   
SEDAŞ`ın vatandaştan normal faturalar dışında 8-9 kat daha yüksek fatura çıkarttığını söyleyen Kaplan, vatandaşın normal faturaların 8-9 katı daha kabarık fatura çıkartıldığını belirtti. Vatandaşı`ın SEDAŞ konusunda yakındığı sorunlarıda aktaran Kaplan şunları söyledi: “Geceleri sokak lambalarının yakılmaması. Yaşanan sıkıntılar karşısında vatandaşın SEDAŞ`a başvurularının sonuçsuz kalması. Fatura ödemelerinde yaşanan ufak tefek aksamalardan dolayı vatandaşın elektriğinin hemen kesilmesi. Elektrik kesintilerine mahsuben vatandaştan açma kapama parası olarak 18 lira tahsil edilmesi” ifadesini kullandı. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ