KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Şehir içi yayalaşacak
Şehir içi yayalaşacak
Güncel
08 Aralık 2010 Çarşamba 16:15
  • 2875
  • 5

Şehir içi yayalaşacak

Körfez Rotary Kulübü’nün aylık toplantısının konuğu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu oldu. Karaosmanoğlu, 4 yıl aradan sonra yeniden rotaryenlerle bir araya gelerek belediyecilik çalışmaları hakkında bilgi verdi

Tarık Orak`ın başkanlığını yürüttüğü Körfez Rotary Kulübü Otel Asya`da aylık toplantısını yemekli olarak gerçekleştirdi. Kulüp üyesi kentin tanınmış iş adamları ve mesleğinde ün yapmış isimlerinin katıldığı toplantının konuğu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu idi. 4 yıl önce Clup Bithynia`da Körfez Rotary Kulübü üyeleri bir arya gelen Karaosmanoğlu, 4 yıl aradan sonra yeninden rotaryenlerle buluşarak belediyecilik hizmetlerini anlattı.
 

SİTEM ETTİ
Toplantının açılış konuşmasını yapan Körfez Rotary Kulübü başkanı Tarık Orak, sözlerine Karaosmanoğlu`na sitemle başladı. Orak, Karaosmanoğlu`na; “4 yıldır bizi ihmal ettiniz” dedi. Daha sonra aylık çalışma programından bahseden Orak, dernek üyesi iş adamı Cem Şakoğlu`na  kulübün kasım ayı programlarına sürekli katıldığı için aylık katılım hediyesi verdi. Hediye merasiminin ardından başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin çalışmalarını anlattı.
 

PARK LİNE KALKACAK
Başkan Karaosmanoğlu şöyle devam ettii: “Sanayicimizle kavşaklar, yollar, arıtma tesisleri gibi pek çok iş yaptık. Çünkü biz yetmiyoruz. Transit trafik sorununu çözdük. Şuan şehir içi trafikte bir sorunumuz var. Çok yakın zamanda Park Line kaldıracağız. İnönü Caddesi ve demiryolu caddesinde trafik sorunu var. Belediye binasının hemen arka kısmına 2 bin araçlık otopark yaptık. Şimdiden dolmaya başladı.  Şehir içini yayalaştıracağız ki pek çok dünya ülkesinde bu yöntem uygulanıyor. Esnaf şehir içine araç girmezse işlerinin azalacağını düşünüyor. Ancak yanılıyor. Bence işleri daha iyi olacak.
 

MUTLU OLUYORUM
Belediye başkanı bu işe sevdalı olacak. Ben ilerlemeleri gördükçe mutlu oluyorum. Sizden de yapılan işleri takip etmenizi istiyorum.”  Başkan Karaosmanoğlu, Umuttepe`ye çıkan yollarla ilgili olarak da “Gazanfer Bilge Bulvarı`nı çok eleştirdiler. Halbuki ne kadar güzel bir yol. Ama ne yaparsanız yapın bazıları sadece eleştiriyor. Bunun yanında Şimdi Miralay Mümtaz Caddesi üzerindeki kamulaştırma işlerini bitirdik. Askeriye ile de anlaştık. Eylül ya da ağustos ayında orada da çalışma başlayacak. Umuttepe`ye alternatif yollar yapacağız” diye konuştu.
 

27 BİN ÇOCUĞA BİLGİSAYAR
SEKA  Park`ın ikinci etabı için çalışmalara başladıklarını kaydeden Karaosmanoğlu, “SEKA alanının üst kısmı bir kültür adası olacak. Kongre merkezi kağıt müzesi bulunacak burada. 2011`de ihalesi başlayacak. 2012`de müze biter. Bir de bilim merkezi kuracağız buraya.  Bunun yanından bu dönem 27 bin çocuğa diz üstü bilgisayara dağıtacağız. 4 yıl sonra lise düzeyine gelmiş tüm öğrencilerimizin bir bilgisayarı olacak” ifadelerini kullandı. 
 

BİLGİSAYARLAR GELDİ AMA..
Rotaryenlerin etkinliğinde öğrencilerin sabırsızlıkla beklediği bir konunun bilgisi de aktarıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, burada bir masa sohbetinde 6`ncı sınıf öğrencilerine verilen ‘Dizüstü bilgisayar` sözüyle ilgili, bilgisayarların geldiğini bildirdi. Ancak dağıtımları konusunda Başbakan`ın talimatının beklendiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Kocaeli`ye gelerek bilgisayarları bizzat dağıtmasının da sözkonusu olduğu aktarıldı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ