KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
SEKA’nın belgeselini bir avuç insan seyretti
SEKA’nın belgeselini bir avuç insan seyretti
Güncel
06 Kasım 2010 Cumartesi 11:48
  • 1741
  • 5

SEKA’nın belgeselini bir avuç insan seyretti

Cumhuriyet tarihinin ilk kağıt fabrikası SEKA’nın Sekapark’a dönüşüm öyküsünü anlatan belgeselini izlemeye sadece bir avuç insan geldi

Cumhuriyet tarihinin ilk kağıt fabrikası, Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları A.Ş. (SEKA)`nın Sekapark`a dönüş hikayesini ele alan, “Bir Dönüşümün Hikayesi” adlı belgeselin gösterimi dün akşam gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan belgeselin Leyla Atakan Kongre ve Kültür Merkezi`ndeki gösterimine 190 kişi davetli olmasına rağmen koltukların büyük bölümü boş kaldı.
 

UNAKITAN GELMEYİNCE…
Davetliler arasında yer alan SEKA Kağıt Fabrikası`nda 1976-1978 yıllarında genel müdürlük yapmış eski Maliye Bakanı milletvekili Kemal Unakıtan katılmazken, belgeselin yönetmeni Yaşar Taşkın Koç da yönettiği belgeseli seyretmeye gelmedi. Sekapark`la her fırsatta övünen ev sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu`nun dahi katılmadığı gösterime bakanlar ve milletvekilleri gelmeyince protokol de ilgisiz kaldı.
 

PROTOKOL İLGİSİZ KALDI
Belgeseli seyretmeye Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, genel sekreter yardımcısı ve aynı zamanda belgeselin mimarı Dr. Tahir Büyükakın, İzmit Belediyesi Başkan Vekili Devrim Yıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Metin Yahşi, Darıca Kaymakamı Osman Ateş, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik ile daire başkanları katıldı. Gösterim öncesi kısa bir konuşma yapan Ersin Yazıcı, Sekapark`ın tüm Marmara bölgesinin etkinlik alanı haline geldiğini söyledi.
 

45 DAKİKALIK BELGESEL
Yazıcı, “Sekapark 500 dönümlük alanla ilimizin en büyük sosyal alanı. Burada diktiğimiz 6 bin ağaç Seka Kağıt Fabrikası`nda üretilen kağıdın yeniden dirilişidir. Biz Sekapark ile şehrimize silinmez bir imza attık” dedi. Konuşmanın ardından katılımcılar 3 ayda hazırlanan orijinal görüntülerin yer aldığı 45 dakikalık belgeseli seyretti. Belgesel kağıdın tarihçesini, SEKA Kağıt Fabrikası`nın kurulmasını sağlayan Mehmet Ali Kağıtçı`nın mücadelesini ve büyük direnişler sonrası kapatılan Cumhuriyet`in ilk kağıt Fabrikası SEKA`nın hazin sonunu anlatılıyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ