KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Sekapark’ın 2. etabı hayalet şehir gibi
Sekapark’ın 2. etabı hayalet şehir gibi
Güncel
23 Kasım 2010 Salı 11:37
  • 3906
  • 6

Sekapark’ın 2. etabı hayalet şehir gibi

Büyükşehir tarafından projelendirilen Sekapark’ın birinci etabı yıllar önce tamamlandı ama ikinci etap kısmına başlanamadı. Mezbelelik hale gelen bölge pislikten geçilmiyor

1934 yılında Atatürk tarafından kurulmasına izin verilen, 1936 yılında da ilk kez kağıt üretimine başlanan SEKA Fabrikası, 27 Ocak 2005 tarihinde AKP iktidarı tarafından zarar ediyor düşüncesiyle süresiz kapatılmış, arazisi de Büyükşehir Belediyesi`ne devredilmişti. Büyükşehir, SEKA alanını değerlendirmek için demiryoluyla sahil arasında kalan kısmı yaklaşık 40 milyon TL harcayarak park yaptırmıştı. Bugün kentin en önemli dinlence merkezlerinden biri hale gelen Sekapark`ın ikinci etabı için herhangi bir adım atılmadı.
 

EN BÜYÜK ENGEL...
SEKA Fabrikası`nın üretim yapılan binalarının yer aldığı 2. etap kısmında çalışmalara aradan yıllar geçmesine rağmen başlanamadı. Kendi halinde bırakılan eski üretim binaları bakımsızlıktan dökülüyor. Sekapark`ın 2. etap projesi içinde SEKA Genel Müdürü, yardımcıları ve fabrika üst düzey yöneticilerin lojmanları ve fabrikada üretim yapılan binalar bulunuyor. İkinci etap bölgesinde Büyükşehir`in önündeki en büyük engel; bölgede tarihi ve anıtsal alanların bulunması. Bu nedenle de Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından çalışma yapılmasına izin verilmiyori.
 

BAŞKANA KONUK EVİ
Büyükşehir yetkilileri ve AKP`li milletvekillerinin geçtiğimiz günlerde Ankara`da yaptıkları toplantıda Sekapark`ın 2. etap kısmı 2011 yatırım projesi içine alınmıştı. Zamanında lojman olarak kullanılan tarihi değeri bulunan dubleks binalar Anıtlar Yüksek Kurulu`ndan alınan özel izinle proje kapsamında onarılıyor. Yıkılmasına izin verilmediği için tadilata giren binaları Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu konukevi ve dinlenme evi olarak kullanacak.
 

RUTUBETTEN KOKUYOR
SEKA Fabrikası`nın yeşilliklerle çevrili bu bölgesinde bulunan tek katlı diğer lojmanlar da onarılıp farklı birimlerin kullanımına tahsis edilecek. Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından yıkımına izin verilen SEKA Fabrika binasının ise şimdiki hali perişan durumda. 2005 yılından bu yana yaklaşık 6 yıldır bakım yapılmayan binaların tamamı dökülüyor. Rutubetten küflenen binalar aynı zamanda çok pis kokuyor. Büyükşehir yetkilileri 2. etap projesine bir an önce başlayabilmek için Anıtlar Yüksek Kurulu ile görüşmelerini aralıksız sürdürüyor.
 

KULE YIKILACAK MI?
Öte yandan fabrikanın sembolü Seka Kulesi`nin ne olacağı öğrenilemedi. Yaklaşık 50 metre yüksekliğinde bulunan Seka Kulesi bakımsızlıktan çok kötü görünüyor. Fabrika sahası içinde en geniş alanın içinde bulunan Seka Kulesi`nin proje kapsamında yıkılıp yıkılmayacağı belli değil. Ayrıca kulenin bulunduğu alanda her 17 Ağustos Marmara Depremi`nin yıldönümünde tatbikatlar yapılıyor, TRT özel canlı yayın bağlantısını bu bölgede gerçekleştiriyor.
 

PİSLİKLER DÖKÜLÜYOR
SEKA Fabrikası alanı tam anlamıyla pislik ve çöp yuvasına dönüşmüş durumda. Hiç kimsenin içeri alınmadığı fabrika sahası içinde biten otlar insan boyunu aşıyor. Yıkık dökük binaların her geçen gün daha da çürümesinin yanı sıra fabrika sahası içinde hayvan pisliklerinin dökülmesi dikkat çekiyor. Ayrıca Kurban Bayramları`nda kurulan hayvan pazarları temizlenip toplanan hayvan pislikleri, fabrika sahası içine dökülmüş.
 

RÜZGAR AĞAÇLARI DEVİRDİ
Fabrikanın tarihiyle yaşıt olan alan içindeki Yürüyüş Yolu güzergahlarındaki dev ağaçlar da kökünden sökülmüş durumda. Bir süre önce kenti sular altında bırakan sağanak yağmur SEKA Fabrika alanına da büyük zarar vermiş. Esen sert rüzgara daha fazla dayanamayan birçok ağaç kökünden sökülmüş. Bölgede bulunan ve devrilme ihtimali bulunan birçok eski ağacın da Büyükşehir Belediyesi tarafından kesilmiş halde bekliyor. Proje çalışmalarının ne zaman bitirileceği de açıklanmıyor.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ