KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6871 TL
  • 6.3796 TL
  • 7.0960 TL
Kocaeli Zirve
Şeker: Bu kent çelik fabrikasını kaldırmaz
Şeker: Bu kent çelik fabrikasını kaldırmaz
Güncel
25 Aralık 2010 Cumartesi 08:44
  • 3202
  • 17

Şeker: Bu kent çelik fabrikasını kaldırmaz

İlyas Şeker, Güney Koreli Posco tarafından Kartepe’de kurulması planlanan çelik fabrikasıyla ilgili konuştu; 'Bu kent kesinlikle böyle bir şeyi kaldırmaz'

Dünyanın üçüncü büyük çelik üreticisi olan Güney Koreli Posco firmasının Kartepe`de kurmak istediği çelik fabrikasıyla ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, “Bize intikal eden herhangi bir şey ya da başvuru yok. Ama bu kent kesinlikle böyle bir şeyi kaldırmaz. Normal bir çelik fabrikası buraya kurulamaz” dedi.
 

BAŞKAN DA SICAK BAKMAZ
Ellerine gelen bir başvuru olmadığı için konuyla ilgili çok fazla konuşmak ve yanlış anlaşılmak istemediğini söyleyen İlyas Şeker, “Bilmediğimiz bir teknolojiyle üretim yapacaklarsa bir şey diyemem. Ama normal bir çelik fabrikasına başkan İbrahim Karaosmanoğlu da sıcak bakmaz. Hepimiz bu konularda çok hassasız” ifadelerini kullandı.
 

SEÇİM TAKVİMİNİ BEKLİYOR
12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde partisinden milletvekili adayı olacağına kesin gözüyle bakılan İlyas Şeker`in seçim koordinasyon başkanlığı görevinden de istifa etmeye hazırlandığı da öğrenildi. Şeker, yaptığı açıklamada, “Partimin seçim takvimini açıklamasını bekliyorum. Seçim takvimi açıklandığında görevlerimden istifa edeceğim” dedi.


ÇEVRECİLER DE TEPKİLİ

Güney Koreli Posco`nun, 350 milyon dolarlık bir yatırımla Kartepe sınırları içinde kurmayı planladığı fabrikaya çevreciler de tepki göstermişti. İlimize bir dizi açılışa katılmak için gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, gazetemizin sorularını yanıtladı. Ergün, Kartepe Uzunbey Mahallesi`nde tarım arazisi üzerinde kurulması planan çelik fabrikasıyla ilgili şunları söyledi:
 

YAPILMAYACAK DEMEDİ
“Organize sanayi bölgeleri dışında her hangi bir yere bundan sonra fabrika kurulmayacak. Artık, kurulacak fabrikalar da çevreye zarar verecek türden olmayacak. Buna çok dikkat ediyoruz.” Ergün, Uzunçiftlik Uzunbey Mahallesi sınırları içindeki tarım arazisi üzerinde kurulması planlanan fabrikayla ilgili olarak “Burada fabrika yapılmayacak” demedi.
 

BAŞKAN İSTEMİYOR
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise Posco`nun Uzunçiftlik`te tarım arazisi üzerinde kurmayı planladığı çelik fabrikasıyla ilgili her hangi bir bilgisinin olmadığını, bilgi sahibi olduktan sonra açıklama yapacağını söyledi. Karaosmanoğlu`nun tarım arazisi üzerinde yapılmak istenen çelik fabrikasına karşı olduğu ve istemediği de öğrenildi.

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ