KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Sendikacılardan Gazze tepkisi
Sendikacılardan Gazze tepkisi
Güncel
22 Kasım 2012 Perşembe 14:52
  • 864
  • 2

Sendikacılardan Gazze tepkisi

Türk-İş'e bağlı sendikalar bir araya gelerek Gazze’de yaşanan olayları kınadı ve bir an önce saldırılar son verilmesini istedi

Türk-İş'e bağlı sendikalar Filistin`de yaşanan İsrail vahşetine sessiz kalmadı. Filistin`e destek için Türk-İş Marmara Bölge Temsilciliği`nde gerçekleşen toplantıda konfederasyona bağlı sendika başkanları hazır bulundu. Sendika adına basın açıklamasını bölge temsilcisi Adnan Uyar gerçekleştirdi. Uyar, Gazze`de yaşananların bir an evvel son bulmasını istedi. Öte yandan başkan Uyar, metal sektöründe başlayan toplu iş sözleşmesi konusunda sendikalar arası bir tartışmaya girmeyeceklerinin altını çizdi. 

 
HÜKÜMETE DESTEK
Son birkaç gün içerisinde Filistin`in Gazze şehrine İsrail tarafından bomba yağdırılmakta olduğunu ve kara harekatıyla operasyonların devam ettiğini hatırlatan Uyar, “Bugüne kadar 148 Müslüman`ın hayatına kastedilmiştir” dedi. Türk-İş'e bağlı sendikalar olarak hükümet tarafından izlenen İsrail politikasını desteklediklerini belirtti. Uyar, “Demokrasiden insan haklarından ve yaşama hakkından bahsedenlerin bu katliamlara sessiz kalmaları samimiyetlerini ortaya koymaktadır” dedi.
 

TİYATRO YAPMIYORUZ
İsrail'den insanlık namına hesap sorulması gerektiğini savunan Uyar, sendikal çalışmalarla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Uyar, işçiler arasında birlik ve beraberliğin en üst seviyede yaşandığını kaydederek, “Amacımızın çalışma şartlarını yükseltmek, emeğe katkı sağlamaktır. Biz kesinlikle tiyatro yapmıyoruz. Laf olsun diye konuşmuyoruz. Sessizliğimiz, korkumuzdan değil adamlığımızdandır. Haklılığımızı rakamlarla ifade ederek, dik durarak ortaya koymak ve haklarımızı kazanmaktayız. Bize iftira atanlar umduklarını bulamayacak” diye konuştu.
 

TARTIŞMAYA GİRMEYECEĞİZ
Çalışma hayatıyla çıkan yasaların beklentilere karşılık vermediğini söyleyen Uyar, “Örgütlenmenin önündeki ciddi engeller halen kaldırılmamıştır. İşçinin hak ve menfaatleri doğrultusunda farklı da olsak birlikteliği sürdürmemiz lazım, kuyumuzu kazmamız değil. Sendikacı hata yapabilir ama satmaz, kahpelik yapmaz” şeklinde konuştu. Son günlerde gündem olan grup toplu iş sözleşmesiyle ilgili olarak ise Birleşik Metal-İş ile bir tartışmaya girmeyeceklerini ifade eden Uyar, “Biz bu çekişmelere girmek istemiyoruz” diye konuştu. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ